|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Što su to "posebne potrebe"
19.5.2011 11:32:19   
mamicaa
Autor:
Zlatko Bukvić



Vjerujem da velika većina nas zna za djecu s teškoćama u razvoju. Neki čitatelji i sami imaju takvu djecu ili poznaju one koje imaju člana obitelji ili rođaka s razvojnim teškoćama i posebnim potrebama. Kad se govori o posebnim potrebama, mnogi od roditelja, ali i stručnjaka, imaju negativan stav prema tom izrazu, uz obrazloženje da svi imamo jednake potrebe.

Naravno, svi imamo potrebu za pripadanjem tj. da volimo i da nas vole, imamo fiziološke potrebe, potrebu za sigurnošću itd. Naše su potrebe naša motivacija. Pokreću nas na određene akcije,odnosno oblike ponašanja, kojima svoje potrebe zadovoljavamo. No, kada se govori o posebnim potrebama djece s razvojnim teškoćama, uglavnom se misli na odgojno obrazovne potrebe.

Osim djece s razvojnim teškoćama, u našoj blizini ima djece s kroničnim oboljenjima koja isto tako imaju posebne potrebe. Takav primjer je dijete koje od najranije dobi boluje od šećerne bolesti i kojemu je potrebna primjerena dijetetska prehranom i terapija lijekovima. Dijete i osobe s motoričkim oboljenjima, koje se ne mogu samostalno pokretati i služiti dijelovima tijela, trebaju različita pomagala; kolica, držače, proteze, lift i sl. Posebna potreba je usitnjena hrana i prehrana preko sondi za djecu i osobe s teškoćama gutanja i oboljenjima gornjeg probavnog sustava.

Dugačak je niz potreba koje možemo svrstati u kategoriju posebnih, a ne odnose se samo na djecu s teškoćama u razvoju, već na svu ostalu djecu i odrasle koji zbog psihičkih i fizičkih stanja trebaju privremenu ili trajnu prilagodbu sredstava, okoline i pomagala za optimalan način funkcioniranja u društvenoj sredini.

Istraživanja, koja se bave obiteljima djece s razvojnim teškoćama, pokazuju da su neprimjereno ponašanje djeteta i njegove reakcije najčešći uzrok stresa roditelja, a ne sam poremećaj ili teškoća. Povišenom stresu izloženi su i roditelji već prije spomenute djece s kroničnim oboljenjima, ali i ostali članovi obitelji koji sudjeluju u skrbi za svog člana.

Kao izvori stresa za obitelj spominju se i aktivnosti hranjenja i nadzora, pospremanja za djetetom, uspavljivanje i slično. Jedno od problemskih ponašanja djeteta koje vas može uznemiriti je agresivnost prema sebi i drugima. Dijete ponekad grize sebe ili druge, čupa za kosu, gura, baca se po podu, razbacuje stvari, ne želi se samo obući, iako zna i može, ne sluša, uvijek protestira i odbija vas, pljuje, mokri u krevet, zadržava stolicu dulje vrijeme, povraća hranu.

Trebali bismo obratiti pažnju i na to kad dijete jede samo određenu vrstu hrane, ima predmet koji uvijek nosi sa sobom, ne gleda vas, kad vam se čini da je gluho, kad stalno je u pokretu, kad se igra i radi stvari uvijek na isti način kojemu ne nalazite smisla, kad je predugo zaokupljeno određenom temom, nema potrebu razgovarati s vama ili nije razvilo govor.
Sve ove oblike ponašanja pronalazimo kod djece s razvojnim teškoćama (mentalna retardacija, autizam, poremećaj senzoričke integracije, ADHD, cerebralna paraliza, Down sy i dr.) kao i kod većine djece s kroničnim i malignim oboljenjima koja su često i mnogo vremena u bolnicama.




Ovaj me tekst nećemu poućio pa stoga sam odlućila da ga prenesem.

< Poruku je uredio cvrčak -- 19.5.2011 14:56:33 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Što su to "posebne potrebe"?
19.5.2011 11:34:16   
mamicaa
Autor:
Zlatko Bukvić


Kada govorimo o mentalnoj retardaciji, onda se najčešće spominju i akademska znanja i vještine koje djeca i osobe s mentalnom retardacijom postižu tijekom života. Ovisno o stupnju mentalne retardacije, ali i osobnih interesa i osobina ličnosti djeteta, različite su razine znanja koje usvaja. Mentalna retardacija se u pedagoškom i odgojno obrazovnom smislu opisuje kao stanje koje onemogućava uspješno postizanje odgojnih i obrazovnih ciljeva primjerenih za dob te usvajanje minimalnih zadanih sadržaja. U društvenom pogledu djeca i osobe s mentalnom retardacijom nemaju dovoljno razvijene sposobnosti za potpuno samostalan život, već je tijekom života potrebna određena pomoć i podrška koja ovisi o individualnim karakteristikama i sposobnostima osobe s mentalnom retardacijom. Često je potreban stalni nadzor i briga za djecu i odrasle s težim oblicima mentalne retardacije.

Sukladno pretpostavkama da se svakom djetetu pristupa individualno, kako u odgojnom tako i obrazovnom smislu, ne postoji program koji bi u svim svojim strukturnim, metodičkim i evaluacijskim karakteristikama bio univerzalan za svu djecu s mentalnom retardacijom i općenito s teškoćama. Spominjem ovo iz razloga što mnogi roditelji uspoređuju svoju djecu međusobno s rodbinom, prijateljima, susjedima, vršnjacima u vrtiću i školi te postavljaju zahtjeve koje djeca ne mogu ispuniti, a djeca se osjećaju neuspješna i frustrirana.

Vrlo često roditelji uče djecu čitati prije polaska u školu, brojiti, zbrajati i sl. Nema u tome ništa loše ako dijete pokazuje interes za te aktivnosti i ako se provodi na zabavan i djetetu razumljiv način. U suprotnom, podučavanje i inzistiranje na tome da dijete mora nešto usvojiti prije nego li je mentalno spremno, razvit će se kod djece odbojnost. Kad dijete pogriješi u pisanju nekog slova onda mu najčešće za kaznu odredite pisanje cijele strane ili produžite vrijeme pisanja. Problem kod ovakvih postupaka je što dijete osjeća da je pisanje kazna, a to se nikako ne smije dogoditi. Kod djece treba razviti naklonost prema pisanju i čitanju. Većina djece s lakom i umjerenom mentalnom retardacijom nauče čitati i pisati i izvoditi jednostavnije računske operacije tijekom svog školovanja, a neki to nauče tek kad odrastu. Neka djeca su uspješnija od druge u čitanju i pisanju, neka su uspješnija u kućanskim poslovima, a neka u kreativnosti. Iako se u ovom članku osvrćem na djecu s mentalnom retardacijom, principi se mogu primijeniti i kod ostale djece bez teškoća.

Svako dijete pokazuje interes za određene aktivnosti, a ono što volimo, rado radimo. Ono što radimo i u čemu sudjelujemo lakše i naučimo. U svakodnevnim aktivnostima možete osmisliti zadatke kojima potičete i učite dijete. Za kraj primjer. Kada kuhate, perete suđe, usisavate po stanu, perete automobil ili čistite travnjak, uključite dijete u svoje aktivnosti. Neka vam djeca dodaju sastojke koje trebate, brojite zajedno koliko žlica brašna ide u određeni kolač, neka dijete pravi svoje tijesto, pere plastično suđe pored vas. Osmislite aktivnosti u kojima djeca prema vlastitim interesima i sposobnostima mogu sudjelovati zajedno s vama.

< Poruku je uredio cvrčak -- 19.5.2011 14:56:11 >

(Odgovor članu mamicaa)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Što su to "posebne Potrebe"
19.5.2011 12:56:17   
Zvonki
Tekst je poučan user posted image

< Poruku je uredio Zvonki -- 19.5.2011 12:58:01 >


_____________________________

.-..-.
`·.·´
?/
/?
/ \ Bože, molim Te za strpljenje...I to želim odmah sada!


(Odgovor članu mamicaa)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Što su to "posebne potrebe"?
19.5.2011 13:56:47   
Bebys
znam ovo iz zivota..jako dobro..moja mama radi u specialnoj skoli cijeli zivot sa mentalnom retardacijom manjom i vecom
i sa djecom sa posebnim potrebama...
dawsonov sindrom....i sve ostale bolesti...user posted image user posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio cvrčak -- 19.5.2011 14:55:53 >

(Odgovor članu Zvonki)
Neposredna veza do poruke: 4
   [Obrisani korisnik]
19.5.2011 14:59:41   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu Bebys)
  Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Što su to "posebne potrebe"?
19.5.2011 16:36:27   
Bebys
ovo je bas dobro napisano

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Što su to "posebne potrebe"?
19.5.2011 16:57:03   
jagodicabobica
IZVORNA PORUKA: Bebys

ovo je bas dobro napisano

(Odgovor članu Bebys)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Što su to "posebne potrebe"?
28.9.2011 9:29:39   
aghataurbas
Djeca s posebnim potrebama su jako dobra djeca, ja ne razumijem ljude koji se rugaju takvoj djeci.

_____________________________

Apartmanihrvatska.hr

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Što su to "posebne potrebe"?
12.3.2013 17:53:23   
medoKartonski
Ljudi se rugaju ili stavljaju pod povečalo sve ono što po njima nije "normalno" ... Nažalost

_____________________________

Ne provodite život s osobom s kojom možete živjeti, već s onom bez koje ne možete ... Marijo <3

Naša mala čudo( višta ) ... Iva <3 Rocky

(Odgovor članu aghataurbas)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Što su to "posebne potrebe"?
12.3.2013 18:28:21   
snowwhite
odličan tekst

(Odgovor članu medoKartonski)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Što su to "posebne potrebe"?
14.4.2015 18:55:04   
kikicapikica
vrlo iscrpan i detaljan tekst user posted image

(Odgovor članu snowwhite)
Neposredna veza do poruke: 11
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Anketa

Za mame dojilje.
пеперутка16

Malo čudno pitanje ali me zanima: da li su mame dojilje probale vlastito mlijeko?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!