Bebys
|
Hemoroidi u trudnoći O čemu je riječ Hemoroidi su proširenja (varikoziteti) vena u području anusa (čmara) i rektuma (završnog dijela debelog crijeva). Postoje dva oblika: vanjski i unutarnji. VANJSKI zahvaćaju vene ispod okruglog mišića (sfinktera) koji zatvara čmar. Vidljivi su vanjskim pregledom, okruglasti i plavkasto prosijavaju a mogu se pri pranju napipati kao glatki čvorići. UNUTARNJI nastaju proširenjem vena smještenih iznad analnog sfinktera te se ne mogu vidjeti izvana: no liječnik ih može napipati rektalnom pretragom ili rektoskopijom. S vremenom se unutarnji hemoroidi mogu pogoršati i izduljiti te pri obavljanju nužde provirivati kroz čmar i tada govorimo o njihovu prolapsu (ispadanju). U slučaju hemoroida, trudnica osjeća težinu u području anusa, osjeća bol tijekom obavljanja nužde a može primijetiti i manja krvarenja crvene boje na stolici ili toaletnom papiru. No nema razloga za strah jer se tijekom prolaska stolice kroz završni dio debelog crijeva i anus hemoridi mogu ozlijediti, osobito ako je stolica tvrda (što je u trudnoći često slučaj). NAJČEŠĆI UZROCI U prvom i drugom tromjesečju U ovom razdoblju trudnoće uzroci spomenutog poremećaja su trostruki: - povećanje razine hormona
povećanje razina hormona, osobito progesterona, koji djeluje na glatke mišiće, uzrokuje proširenje stijenki vena i zastoja krvi unutar žila; - povećanje opsega krvi u cirkulaciji
povećanje količine krvi uzrokuje proširenje vena čije stjenke trpe jači pritisak iznutra; - zatvor stolice
usporenje crijevne aktivnosti koja je uzrokovana hormonskim utjecajima je u trudnoći vrlo često te može pridonijeti razvoju hemoroida i ili pogoršavanju njihovih simptoma ako su postojali od prije trudnoće. U posljednjem tromjesečju U tome razdoblju trudnoće glavni je uzrok povećanje maternice i njezine težine. To otežava cirkulaciju krvi u zdjelici i njezin povratak prema srcu. Zastoj koji a taj način nastaje dalje rasteže već proširene vene. Nakon poroda U pravilu se hemoroidi nakon poroda povlače, no simptomi se mogu i pogoršati. To je osobito posljedica posljednjeg razdoblja poroda zbog jakih trudova i tiskanja djeteta, kada su vene zdjelice izložene jakom tlaku. Kako ublažiti tegobe? Hemoroidi se mogu razviti kod svih trudnica, bez obzira na to imaju li sklonosti (zatvor stolice, problemi s cirkulacijom) ili ne. U svakom slučaju, treba slijediti neke upute. Kako bi se spriječio njihov nastanak ili pogoršanje simptoma već postojećih hemoroida: - treba održavati redovitim rad crijeva što se postiže prehranom bogatom voćem i povrćem, koje treba jesti svaki dan te piti barem 1,5 litru vodena dan. Vlakna koja sadržavaju voće i povrće potiču rad crijeva a voda razmekšava stolicu što olakšava pražnjenje crijeva.
- izbjegavati jako začinjena jela koja mogu izazvati upalne promjene u crijevima;
- održavati umjerenu tjelesnu aktivnost poput, primjerice, kratkih svakodnevnih šetnji ili jednostavnih gimnastičkih vježbi. Kretanje pomaže održavanju mišićne napetosti crijeva i njihovu pokretanju (peristaltici).
LIJEČENJE LIJEKOVI U pravilu, u trudnoći je najbolje izbjegavati sve vrste lijekova. U slučaju hemoroida, pak, postoje neke skupine lijekova koje se mogu koristiti uz preporuku ginekologa. Lijekovi se mogu uzimati putem usta (peroralno) ali samo u najtežim slučajevima ili lokalnim nanošenjem na promjene. Liječenje u pravilu traje desetak dana, no neki se postupci moraju primjenjivati i trajno. Peroralno Ginekolog može preporučiti uzimanje venoprotektivnih tvari ili tvari biljnog podrijetla poput bioflavonoida, koji djeluju na stjenke vena, jačajući ih. Gelovi ili masti U ovom slučaju su aktivnim, biljnim tvarima dodani lokalni anestetici. INTIMNA HIGIJENA Odgovarajuća higijena intimnih dijelova tijela može uvelike olakšati tegobe nastale uslijed hemoroida. - Pranje hladnom ili mlakom vodom može biti dovoljno, no u vodu koja se može primjenjivati i u obliku sjedećih kupki, mogu se dodati otopine koje preporuči ginekolog.
- Hladna voda ublažava bol i donosi neposredno olakšanje smanjenjem simptoma upale. Mlaka voda pomaže opuštanju analnog sfinktera čime se smanjuje pritisak na hemoroide.
POSTUPCI I ZAHVATI U pravilu se nakon poroda hemoroidi povlače sami od sebe, čim tijelo majke opet poprimi osobine od prije trudnoće a razine hormona se vrate na normalu. - U nekim slučajevima, ako tegoba i dalje traje liječnik može savjetovati kirurško liječenje kako bi se riješili tegobe. Tada je najbolje obratiti se specijalistu koji se bavi tim problemima, ili proktologu (specijalistu za bolesti rektuma)
- Prigodom kirurškog liječenja mogu se primijeniti dvije metode:
1.) Liječenje laserom, kojom se umjesto tradicionalnim skalpelom za rezanje tkiva rabi laserski snop kojim se izrezuju hemoroidi. 2.) Ako postoji i ispadanje, prolaps hemoroida, može biti potrebno i pojačavanje mišića koji čine dno zdjelice. UKRATKO - Hemoroidi se mogu pojaviti već od prvih tjedana trudnoće ili tek krajem trudnoće i nakon poroda, kada se zbog tiskanja pri izlasku djeteta mogu i pogoršati.
- U slučaju hemoroida treba se obratiti liječniku koji će propisati najbolje liječenje (gel, mast ili, u težim slučajevima i neko sredstvo koje se uzima na usta). U svakom slučaju treba održavati redovitu aktivnost crijeva prehranom bogatom voćem i povrćem te vodom.
RIJEČNIK Liječenje laserom - Kirurško liječenje koje se provodi uz pomoć lasera. Hormoni tvari koje izlučuju žlijezde s unutarnjim izlučivanjem (poput jajnika, gušterače, štitnjače a u trudnoći i posteljica) a nalaze se u krvi. Putem krvi one dolaze do drugih organa i utječu na njihov rad. Prolaps - Ispadanje nekog organa ili njegova dijela iz tjelesne šupljine u kojoj se normalno nalazi. Rektoskopija - Pretraga uz pomoć rektoskopa, instrumenta koji se uvodi u crijevo kroz anus i kojim se može neposredno promatrati unutrašnjost rektuma i promjene na njemu. Dr sc. Milan Kos Martina Ujević, dr med Poliklinika „VILI“ Deželićeva 32, Zagreb
|