cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

5 savjeta kako pomoći djeci nakon potresa

Nakon ovog razornog potresa naše misli su s obiteljima koje su pretrpjele najveće gubitke, ali i svima onima koji su na bilo koji način pogođeni potresom. Potresi su nepredvidivi što ih čini zastrašujućim za sve, a posebno za djecu!

5 savjeta kako pomoći djeci nakon potresa

Ovih pet alata mogu pomoći vašem djetetu da se nosi s iskustvom i emocijama nakon proživljenog potresa.

 

1. Usredotočite se na informacije i umirivanje

Pružite djetetu dobno prilagođene informacije o tome što je potres i kako on nastaje, kako biste mu pomogli da razumije situaciju. Držite se činjenica i ohrabrujte pitanja.

Razgovarajte o onome što se dogodilo - vi najbolje znate svoje dijete i koji način razgovora mu najbolje odgovara.Za neku djecu razgovor može potaknuti i olakšati zajedničko bojanje ili crtanje. Za drugo dijete će najbolje funkcionirati direktan razgovor licem u lice. Neka vam ton bude umirujući dok ponavljate poruku poput: "To je bilo zastrašujuće, ali sada smo na sigurnom."

Ne podcjenjujte moć zagrljaja!

 

2. Razgovarajte o pripravnosti

Pokažite djetetu gdje držite opremu za hitne slučajeve (torbu s osnovnim stvarima za brzi bijeg iz kuće u nuždi), sastavite listu ljudi kojima se dijete može javiti u hitnom slučaju i vježbajte postupak zvanja.

Djeca koja su zabrinuta zbog vjerojatnosti da će biti još potresa, osjećat će se sigurnije kad vide da su mama i tata spremni na brzu reakciju.

 

3. Zadržite rutinu

Iako je primamljivo zadržati sve ukućane na okupu, ako dijete ima dnevnih obaveza, držite se uobičajene poznate rutine. Za djecu je umirujuće i korisno vratiti se u rutinu.

Pokušajte održavati vrijeme obroka i vrijeme polaska na spavanje što je više moguće u uobičajenim okvirima. Djeca pronalaze sigurnost u rutini, a osjećaj da „život ide dalje“ pomoći će im da se osjećaju sigurno.

 

4. Naučite prepoznati kad trebate stručnu pomoć

Anksioznost je normalna nakon događaja poput potresa a kod djece se može manifestirati različitim ponašanjima. Djeca anksioznost mogu iskazati na različite načine:

• Regresija sna, kontroliranja nužde ili ponašanja

• Plakanje

• "Zalijepljenost" na roditelja

• Razdražljivost

• Strah od mraka

• Strah od odvajanja

• Glavobolje

• Noćne more

Iako su ova ponašanja uobičajena nakon traumatičnog događaja, ako ih dijete dulje iskazuje, razmislite o tome da porazgovarate sa stručnom osobom i informirate se kako i kojim alatima pomoći djetetu da se nosi s anksioznošću.

 

5. Obratite pažnju na svoju anksioznost

Za djecu, potresi su strašni na više načina - zbog iznenadnog pomicanja tla praćenog tutnjavom i eventualnih šteta koje nastanu uslijed potresa, ali i zato jer vide roditelje u visoko anksioznom stanju. Usvojite zdrave metode rješavanja svog stresa i anksioznosti, to je najvažniji način na koji ćete pomoći svom djetetu nakon traumatičnog događaja, kakav je potres.

Djeca najbolje uče iz onoga što vide. Stoga, ako im svojim primjerom pokazujete kako uspješno upravljati stresnim situacijama, i ona će naučiti da je njihov stres nešto s čime se mogu nositi.Potresi su nepredvidivi i nekontrolirani događaji što ih čini zastrašujućim za sve, a posebno za djecu. Ovih pet alata mogu pomoći vašem djetetu da se nosi s iskustvom i emocijama nakon proživljenog potresa.

 

Preneseno sa The Spinoff.nz

Prijevod: Harfa

 

 

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img