cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

Bebe i spavanje

clock-img

24.1.2014

Da bi se bebe pravilno razvijale potreban im je san. Koliko bi bebe trebale spavati i kako uočiti potencijalne probleme?

Bebe i spavanje

Koliko bebe spavaju ?

Novorođenčad spava od 16 do 20 sati dnevno, zdrava beba starosti od 6 mjeseci u prosjeku spava 12 sati noću i tri do četiri sata danju . Od 9 do12 mjeseci – oko 11 sati noću i 2 – 3 sata danju, 12 do 18 mjeseci – oko 11,5 sati noću i 1-2 sata danju.

 

Najčešći razlozi zbog kojih se bebe bude su glad, mokra pelena, ili jednostavno traže blizinu majke. Istraživanja su pokazala da su  buđenja po noći potpuno normalna pojava i da se čak 66% šestomjesečnih beba budi barem jednom ili dvaput u tjednu, dok se ostatak (njih 34%) budi još češće, odnosno svaku noć. I bebe od godinu dana još uvijek se u velikom broju bude tijekom noći i plaču čak i nakon što su usvojile određenu rutinu spavanja.

 

Plakanje je način na koji nam beba govori da treba našu pomoć i pažnju


Nemir i plač su najvažniji načini pomoću kojih beba komunicira svoje potrebe i želje. Konkretni razlog nemira ili plača ne možemo uvijek točno odrediti, ali možemo biti sigurni da na taj glasan način bebe upozoravaju “u nevolji sam, pomozi mi”. Plač je zapravo njihov najvažniji mehanizam obrane. Kada je uznemirena, beba ovisi o senzornim informacijama koje dobiva od roditelja – dodiru, umirujućem glasu, gledanju u oči, dojenju… Priroda je sve ove “alate” dizajnirala da budu učinkoviti u smirivanju beba i dala nam ih na raspolaganje. Bebe se uzdaju i oslanjaju na svoje roditelje ili skrbnike da će ih umiriti i riješiti sve ono što ih čini nesretnima ili im stvara neugodu (bol, glad ili neko drugo negativno fizičko ili emotivno stanje koje ne možemo odrediti). 

 

Pokušajte prepoznati kada bebino buđenje ukazuje na problem


Noćno buđenje je normalan dio spavanja kod dojenčadi i razlikuje se ovisno o nizu faktora:

  • metodi hranjenja (dojenje ili bočica)
  • dobi djeteta
  • pomacima u razvojnom stupnju
  • individualnoj razini zrelosti


Evo i par savjeta za uspavljivanje bebe:

  • Stavite dijete u krevetić kada je pospano, a ne kada već spava (djeca koja spavaju u svom krevetiću se brže umore i zaspu kaže Kim West, savjetnica za san koja je pomogla preko 2000 obitelji koje su imale problema sa spavanjem svog novorođenog djeteta i autorica knjige „Laku noć i lijepo sanjaj“
  • Namjestite primjereno svjetlo, nije preporučljivo da djeca spavaju u potpunom mraku
  • Što je više motivacije tj. doticaja među djetetom i vama ,vašoj će bebi biti teže zaspati
  • Probajte dati vašoj bebi šansu da sama zaspi

 

izvor: noona.hr

 

news-img

Važnost udobne odjeće za djecu

Kada kupuju dječju odjeću, roditelji uvijek razmišljaju o ulaganju u udobnu dječju odjeću.

favorite-img

Promotivna poruka

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img