Bebeći razgovor bebi pomaže da nauči govoriti
Nova studija je otkrila da bebeći razgovor i brbljanje s bebom pomažu bebama da nauče same govoriti
Dugo je postojala zabluda da je bebeće pričanje loše za razvoj djeteta - da pjevajući govor, brbljanje, jednosložne riječi i druge besmislice ne uče djecu na ispravan način da govore kao odrasla osoba.
Ali novo istraživanje sugerira da su naši roditeljski instinkti da koristimo bebeći govor kada se obraćamo bebi najvjerovatnije u pravu. Zašto? Zato što bebeći govor uvodi djecu u svijet govora na način koji mogu oponašati.
Studija, koja je obavljena na Univerzitetu Florida i koja je objavljena u časopisu Journal of Speech, Language, and Hearing Research, je zaključila da su bebe od 6 do 8 mjeseci više voljele čuti bebeći govor nego razgovor odraslih. U stvari, istraživači su otkrili da su djeca “pokazala snažnu i jasnu sklonost govoru s rezonancijama koje su specificirale vokalni trakt koji je po veličini i dužini sličan njihovom vlastitom”.
PROČITAJTE JOŠ: Najraniji zagrljaji pojačavaju moždane reakcije
Znanstvenici vjeruju da bebe privlače bebeći govor (koji nazivaju govorom usmjeren na dojenčad) jer slušaju kako bi njihove prve riječi trebale zvučati kada izađu iz vlastitih usta.
Mlađe bebe, uzrasta od četiri do šest mjeseci, ni u jednom slučaju nisu preferirale zvukove - znanstvenici vjeruju da je to zato što još ne razmišljaju o tome kako da proizvedu zvukove slične riječi.
Drugim riječima, bebeći govor omogućava bebama da nauče kako govoriti, na početnom nivou. To im čini govor dostupnim.
Pripremajte ih da obrađuju vlastiti glas. Brbljajte s njima.
PROČITAJTE JOŠ: Razvoj govora