cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

BLOG: Povjerenje između roditelja i djeteta

clock-img

11.10.2021

Što je to točno povjerenje između roditelja i djeteta i zašto je to važno za djetetov zdravi razvoj? Saznajte u ovom članku…

BLOG: Povjerenje između roditelja i djeteta

“SIGURNA LUKA”

U nekoliko mi je navrata moje malo djetešce reklo neke stvari koje su me toliko oduševile i toliko sam bila sretna zbog njih da sam to odmah poželjela podijeliti s drugima.

Zbog ushićenja, ispričala sam ih drugoj osobi pred svojim djetetom.

 

Nisam smatrala to ničim lošim, smatrala sam da se tako dobre stvari moraju podijeliti s drugima i činilo mi se da ako moje dijete čuje kako ja to govorim drugima, da će shvatiti koliko sam ponosna na te njegove ideje.

 

Kakva greška.

 

Moje je djetešce, to što mi je reklo, smatralo tajnom i sramilo se zbog toga, te ga je to moje ponašanje jako povrijedilo.

Ja sam djetetu objasnila zašto sam to odmah ispričala. Rekla sam da sam bila jako ponosna zbog toga, da mislim da je to nešto divno i da to nije nešto zbog čega bi se trebalo sramiti, već biti zadovoljan vlastitim uspjehom.

 

No taj je moj potez doveo do pucanja djetetova povjerenja u mene.

 

Sada kad ima neki problem za koji molim da popričamo jer mogu pomoći, moje me djetešce optužuje da ne znam čuvati tajne i ne želi mi reći što je posrijedi. Nažalost, povjerenje se teško stječe, a lako gubi i, ako ne pripazimo na to, tijekom djetetova odrastanja, može doći do nekih tegoba u komunikaciji.

 

STVARANJE POVJERENJA

 

Povjerenje se počinje stvarati odmah po rođenju djeteta. Dijete ima povjerenje da ćete mu pomoći kad mu je hladno, kad je gladno ili žedno i kad mu treba utjeha. Tako se pretvara privrženost i povjerenje djeteta u činjenicu da ima odraslu osobu ili osobe uz koje se osjeća sigurno. To je temelj za samostalnost, samopouzdanje i samopoštovanje. Djetetu je dovoljna jedna takva osoba u životu da izraste u zdravu odraslu osobu.

 

No, povjerenje neki put može nestati.

Ukoliko redovito razgovaramo s djetetom o tome kako razmišlja i kako doživljava svijet, možemo primjetiti koliko povjerenja ima u nas.

To je iznimno važno u pubertetu kad se dijete suočava sa mnoštvom, njemu teških problema, i treba mu netko od povjerenja za razgovor.

 

Uvijek je bolje kad može odgovore dobiti od onih koje voli najviše na svijetu, svojih roditelja, no ukoliko ono nema povjerenja i osjeća da će biti ismijano ukoliko vam povjeri neke svoje probleme, potražiti će odgovore na internetu, kod prijatelja ili ljudi koji mu se čine bliski, a rezultati vam se možda i neće svidjeti.

 

POVJERENJE I RAZLIKE U DOBI DJETETA

 

Kad je moje djetešce bilo malo, lako sam primjetila znakove povjerenja kad bi na primjer s gnušanjem popilo sirup jer je mama rekla da će tako ozdraviti ili kad bi dopustilo da mu pumpicom za usisavač očistim nosić iako se jako bojalo tog procesa.

Dok je na primjer moje drugo djetešce skakalo nenajavljeno sa kauča znajući da ću ga uhvatiti (to je naravno bilo opasno pa smo razgovorom promijenili tu igru).

Sad kad su dječica malo veća, do odgovora mogu doći razgovorom. To i olakšava mogućnost da ostanemo u kvalitetnim odnosima.

 

Jučer je moje djetešce zaspalo u autu i iako je sad preteško za nošenje, ipak sam se odlučila za taj smjeli poduhvat kako bi što manje remetila njegovu fazu sna. Prolazeći stepenicama moje se djetešce malo razbudio i reklo kako se boji biti nošeno po stepenicama na što sam ja odgovorila: “Ako te je strah, onda samostalno hodaj, ako ne želiš hodati, onda imaj povjerenja da ću te sigurno dovesti kući.” na što je moje djetešce odgovorilo: “Ti si najbolja na svijetu.”

 

Svi mi imamo priliku biti najbolji na svijetu ukoliko svom djetetu pružamo osjećaj sigurnosti i povjerenja i zato, ako imate naviku pred djetetom drugima prepričavati događaje iz djetetova života, zaustavite se sljedeći put, pogledajte svoje dijete i razmislite kako bi se ono osjećalo kad biste u društvu ispričali onaj smiješni i pomalo neugodan trenutak koji se je nedavno dogodio.

 

Neki put se to čini simpatično, no djeca to doživljavaju vrlo duboko i ponekad nikad ne saznate kako su te riječi djelovale na njegov razvoj.

 

Uživajte i dalje u roditeljstvu i razgovarajte što više s djetetom o onim njemu važnim temama, tako ćete čuti njegovo mišljenje i o temama koje su vama važne.

 


 

Maja RužićMaja Ružić - ako vam se svidio ovaj članak pretplatite se na moj blog i ne zaboravite lajkati, pratiti i dijeliti!

Slijedite me na društvenim mrežama:

Instagram

Pinterest

Facebook

YouTube

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img