cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

Gestacijski djabetes - simptomi

Gestacijski dijabetes je dijabetes koji se prvi put dijagnosticira u trudnoći. Najčešće nastaje u drugom tromjesečju trudnoće.

Gestacijski djabetes - simptomi

Gestacijski dijabetes je dijabetes koji se prvi put dijagnosticira u trudnoći. Najčešće nastaje u drugom tromjesečju trudnoće zbog povišene potrebe za inzulinom i inzulinske rezistencije, odnosno otpornosti stanica na djelovanje inzulina. Dijagnoza gestacijskog dijabetesa je od iznimne važnosti jer se kontroliranjem bolesti može znatno smanjiti rizik za razvoj komplikacija u majke i djeteta. Upravo zbog toga, pregled trudnica i onih žena koje će to tek postati uključuje obavezno mjerenje razine glukoze u krvi.

 

Trudnice ne moraju imati očite simptome, ali ako se pojave, oni uključuju izražen umor, jaku žeđ, učestalo mokrenje i česte glavobolje.

 

U nekih žena postoji povećan rizik za dobivanje gestacijskog dijabetesa, a to su one koje:

 

- su starije od 35 godina

- su pretile

- imaju u obitelji članove s dijabetesom tipa 2

- su prethodno rodile dijete teže od 4 kg

- su imale gestacijski dijabetes u prethodnoj trudnoći

- imaju otprije dijagnozu predijabetesa, odnosno oštećene tolerancije na glukozu

- imaju sindrom policističnih jajnika.

 

Dijagnoza gestacijskog dijabetesa postavlja se mjerenjem razine glukoze u krvi, slično kao i kod ostale populacije. Pri prvoj kontroli potrebno je izmjeriti glukozu natašte, nasumično tijekom dana ili HbA1c. Ako su vrijednosti:

 

natašte veće od 7 mmol/L

HbA1c veće od 6,5%

slučajnog nalaza glukoze veće od 11,1 mmol/L,

postavlja se dijagnoza manifesnog dijabetesa te se tada trudnica prati i tretira kao da boluje od već prije postojećeg dijabetesa.

 

Radi se i OGTT (najčešće nakon 24. tjedna trudnoće) te ukoliko razina glukoze natašte iznosi više od 5,1 mmol/L, nakon sat vremena mjerenja više od 10 mmol/L, a nakon dva sata više od 8,5 mmol/L postavlja se dijagnoza gestacijskog dijabetesa.

 

PROČITAJTE JOŠ: Sve što trebate znati o pregledima u trudnoći...

 

KAKO SE LIJEČE TRUDNICE S DIJABETESOM?

Liječenje se temelji na zdravoj i raznovrsnoj prehrani, redovitoj tjelovježbi i kontroli tjelesne težine. Osnovno liječenje je dijeta – trudnice koje miruju trebaju oko 1800 kcal na dan, a one koje rade oko 2100 kcal na dan.

 

Zdrava prehrana uključuje:

 

- raznovrsnu hranu – mnogo voća i povrća, žitarica, cjelovitog brašna, riže

- izbjegavanje hrane i pića s visokim udjelom šećera

- izbjegavanje premasne hrane

- redovite obroke uz manje međuobroke.

 

 

Također, jako je važna umjerena tjelesna aktivnost, a najbolja opcija su svakodnevne šetnje. Osim toga, lagano i umjereno vježbanje u trudnoći je dopušteno i preporučljivo.

 

Važno je i redovito ići na ginekološke preglede na kojima će se pratiti razvoj vas i vašeg djeteta te provoditi mjerenja šećera u krvi. Vi i sami kod kuće možete izmjeriti razinu glukoze u krvi posebnim aparatićem za to namijenjenim, ali je svakako važno konzultirati se s liječnikom o svakom neobičnom rezultatu i eventualnoj promjeni terapije.

 

Ukoliko se dijabetes ne uspije kontrolirati na taj način, uvode se injekcije inzulina koje je potrebno primjenjivati do kraja trudnoće. Gestacijski dijabetes najčešće nestaje nakon poroda, ali je u tih žena povećan rizik za razvoj dijabetesa, najčešće tipa 2. Upravo zbog toga, šest tjedana nakon poroda provjerava se razina glukoze u krvi OGTT-om. U budućim trudnoćama, već u ranoj trudnoći treba učiniti OGTT, jer te žene nose rizik od ponovne pojave gestacijskog dijabetesa.

 

PROČITAJTE JOŠ: Omega-3 masne kiseline smanjuju rizik od prijevremenog poroda

 

Što je važno za zapamtiti?

Važno je zapamtiti kako su zdrav način života, pravilna ishrana i tjelesna aktivnost ključ za prevenciju razvoja šećerne bolesti, a isto tako i većine drugih bolesti. To osobito vrijedi i za stanje trudnoće, koje je prekrasno, ali i osjetljivo razdoblje za vas i vaše dijete. Brinite o vašem zdravlju, usvajajte zdrave navike i riješite se onih loših, a to će vam pomoći da to razdoblje trudnoće ostane u vašem najljepšem sjećanju.

 

Autor: Dr. Tihana Mazalin ,u suradnji sa kolegama iz Poliklinike Mazalin.

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img