Je li laringitis opasan?
Laringitis kod djece najčešće je uzrokovan virusom. Dijete lavežljivo kašlje, ima bolove u grlu, a tijekom napadaja osjećaj gušenja.
Što je laringitis, kako ga prepoznati i liječiti, pitali smo pedijatricu Katarinu Potušek Kuhar.
Što je laringitis?
Akutni laringitis je upala glasnica, najčešće kod prehlada. U 90 posto slučajeva uzrokuju ga virusi, a u drugim slučajevima bakterije, gljivice ili je posljedica alergije...
Kako ga prepoznajemo?
Manifestira se promuklošću, lavežim kašljem, bolovima u grlu. Tijekom napadaja dijete ima osjećaj gušenja (otežano udiše zrak), čuje se stridor (zviždanje pri udisanju zraka). Kod blažeg laringitisa stridor je prisutan pri uzbuđenju, plaču, a u težim slučajevima i u mirovanju, a može biti popraćen utonućim mekim dijelovima prsnog koša.
Je li laringitis opasan za dijete?
Napadaj laringitisa je vrlo buran, u rijetkim slučajevima može biti i opasan po život (bakterijski laringotraheobronhitis), inače nije opasan, često se povuče nakon udisanja hladnog zraka i može se gotovo potpuno smiriti do posjeta liječniku.
PROČITAJTE JOŠ: Febrilni grčevi
Je li zarazno?
Temeljni uzrok bolesti je zarazna - virusna infekcija, ali ne reagira svako dijete laringitisom, u većini slučajeva infekcija se očituje samo simptomima prehlade.
Može li se pojaviti više puta?
Laringitis s prehladama može se ponoviti, češće u ranom djetinjstvu, ali se kasnije javljaju rjeđe.
Kako ga liječimo?
U blažim slučajevima liječi se vlažnim inhalacijama, unosom dovoljne količine tekućine, vlažnom okolinom, a u težim slučajevima potrebno je liječenje inhalacijama i kortikosteroidima intramuskularno ili na usta. Liječenje je većinom ambulantno, ali u slučajevima težih napada potrebno je bolničko liječenje.
PROČITAJTE JOŠ: Koju hranu ponuditi djetetu kada je bolesno?