Kako preživjeti ljeto?
Često se roditelji nađu u nezgodnoj situaciji kada shvate da će njihova školska djeca ostati prepuštena sami sebi preko ljetnih praznika.
Iako će većina roditelja provesti 2 do 3 tjedna zajedno s djecom dok su na godišnjem odmoru, što je sa preostalih skoro 2 mjeseca?
Najčešće djeca provode vrijeme sa djedama i bakama ili ostaju sama kod kuće ako su starija ili im djed i baka nisu u istom mjestu. Međutim, tako su djeca prepuštena sami sebi, televizoru kao dadilji ili svom računalu često bez nadzora roditelja. Djeca bez strukturiranog slobodnog vremena znaju provoditi sate na dječjim igralištima te iz dosade „upadati“ u razne nevolje.
Stoga je dobro unaprijed pripremiti plan za ljetne praznike djece, strukturirati dječje slobodno vrijeme, što znači zajedno u dogovoru s djecom napraviti male dnevne rasporede – od ustajanja, doručka, radnog zadatka, odlaska na igralište, dolaska na ručak, itd. Djecu, naravno, ne treba opterećivati dnevnim obvezama, uvjetovati rano buđenje i slično, ali je dobro dati im neke malene zadatke, kao npr. spremanje vlastita ormara, radnog stola i sl.
Dobro je porazgovarati s ostalim roditeljima u naselju (kvartu) te organizirati zajedničko čuvanje i druženje za manju djecu.
Ljeto je dobar period za druženje s vlastitom djecom. Za početak roditelji mogu iskoristiti put na more kao vrijeme za upoznavanje djeteta, što ono voli ili ne voli kroz mnoge igrice i pitalice (npr. Kada bi mogao jesti što želiš, što bi to bilo?, Što ti je bilo najljepše prošlog ljeta?, Koja ti je najdraža osoba izvan obitelji i zašto?) ili roditelji mogu pričati priče iz vlastitog djetinjstva, što djeca često vole slušati.
Zajednički izleti mogu biti edukativni za djecu, a ujedno su zabavni i roditeljima i djeci.
Ljetni odmor vrijeme je i da se roditelji s djecom okušaju u mnogim društvenim igrama i sportskim aktivnostima.
Ukoliko roditelji nisu u mogućnosti ići na godišnji odmor ili omogućiti djeci odlazak na more, dobro bi bilo da se raspitaju postoje li kakve organizirane aktivnosti ili radionice za djecu u koje ih mogu uključiti. Često takve radionice provode knjižnice za djecu ili udruge u lokalnim zajednicama.
Izvor: Hrabri telefon