cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

Kašalj

Kašalj kod djece ponekad traje nekoliko dana, ali može trajati i duže i pogoršati se. Roditelji su često u nedoumici kada s djetetom posjetiti liječnika i kada dijete ne voditi u vrtić.

Kašalj

S liječnikom dr. Banićem smo porazgovarali o tome kada mogu djetetu pomoći roditelji i da li  mogu s djetetom izaći van.

Posjeta liječniku

Dijete koje kašlje mora do liječnika kada izgleda jako bolesno, teško ili brzo diše (frekvencija zavisi o dobi), kašalj zvuči kao lavež i kada postupci protiv laringitisa ne pomažu. Liječnika treba posjetiti i u slučaju kada kašalj traje duže od 4 noći ili 7 dana, ako kašlje te ima ujutro kada se probudi povišenu temperaturu (38 C ili više). Isto tako ga treba pregledati liječnik ako počinje iskašljavati gnojni sekret, ako mu se zagrcnula hrana i kašlje više od pola sata, ako kod disanja čujemo sviranje u prsima ili otežan izdah iako nije poznato da je dijete astmatičar ili mu obični lijekovi protiv astme ne pomažu.
 
Domaći lijekovi

Ako dijete počinje kašljati i ne primjetite znakove zbog kojih bi trebalo k liječniku, mogu kašalj olakšati roditelji sami. Djetetu možete dati sirup za iskašljavanje ili čaj za dišne tegobe. Pri spavanju djetetu podignite glavu s dodatnim jastukom, vlagu u stanu podignite nad 70%, nudite mu dovoljno toplog čaja i ostavite dijete kod kuće dok kašalj ne prestane.

U vrtić ili u šetnju

Dijete koje kašlje zbog infekcije u fazi kada je prijenosna, ne smije u vrtić. Da li može izaći zavisi o uzroku kašlja, ljetnom dobu, temperaturi i vlagi zraka vani. Ako ima dijete povišenu tjelesnu temperaturu mora ostati kod kuće.

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img