Na putovanje bez djece - kako?
Želite nasamo otići na putovanje sa svojim dragim kako biste posvetili i njemu i sebi vremena, a bez da vam je dijete stalno na pameti?
Ostavljanje djeteta doma dok vi odlazite na putovanje, može biti vrlo stresan i strašan osjećaj. Stoga bi bilo poželjno da pripremite dijete za svoj odlazak kako biste se i vi i ono osjećali mirnije i bolje.
DA LI JE VAŠE DIJETE SPREMNO OSTATI DOMA DOK STE VI NA PUTU?
Spremnost djeteta da ostane doma i njegova reakcija na vijesti da odlazite može ovisiti o djetetovim godinama.
Strah od odvajanja je najčešća kod djece u starosti između 6 mjeseci i navršene dvije godine. Za djecu u toj dobi, udobnost je primarna. Vrlo je važno kakvu ćete osobu odabrati da vam čuva dijete dok ste vi na putu. Ono bi trebalo poznavati tu osobu duže vrijeme, kako bi steklo sigurnost i povjerenje, recimo vaši ili partnerovi roditelji.
Tako ako planirate putovati, bilo bi poželjno da ono provede neko kratko vrijeme s tom osobom kako bi se priviknulo na nju. Također, bolje da dijete ostavite da ga se čuva u vlastitoj kući, nego da bude u tuđoj.
Ako imate predškolsko dijete, ono možda neće moći razumjeti razlog vašeg odlaska, te će si možda misliti kako je ono krivo za vaš odlazak ili da ga vi kažnjavate time što odlazite. Zato prije svog odlaska popričajte s njim i na najjednostavniji mu način objasnite koji je razlog vašeg odlaska. Također je često da dijete burno reagira, počevši se ponašati djetinjastije nego što je, zanovijetajući i tražeći dudu.
U dobi od 6-8 godina života, djeca mogu bolje prihvatiti vaš odlazak. Djeca koja već polaze u školu mogu direktno reagirati na roditeljev odlazak, plačući i ljutito vrišteći, jer ne žele ostati sami.
U dobi od 9-12 mogu izričito burno reagirati. Dok u jednom momentu mogu imati izljeve bijese, dotle u drugom postaju umiljata i dobra. Za takvu grupu djece preporuča se da ga upišete na neki sport ili tečaj dok vas nema, te da mu kažete koliko će vam stvarno faliti i kako vjerujete da će se baka, djed (ili netko treći ako imate potpuno povjerenje) izvrsno brinuti o njemu.
Djeca u tinejdžerskoj dobi će vam reći kako njima nije potrebna nikakva dadilja te da se mogu brinuti sami o sebi. Tu bi mogli, ako nemate namjeru uzimati dadilju, angažirati nekoga tko živi u blizini vašeg doma kako bi mu mogao doći skuhati ručak, te tu i tamo doći provjeriti da je sve u redu. Također, ne i manje važno, odredite pravila ponašanja za dijete.
PRIPREMANJE DADILJE (BAKE ILI DJEDA)
Ako je moguće, pokušajte da osoba koja će čuvati vaše dijete, dođe u vašu kuću prije nego li vi otputujete. Tako ćete vašem djetetu dati priliku da se lakše prilagodi novoj osobi.
Stvari o kojima morate raspraviti s dadiljom prije nego li otputujete:
-pravilno korištenje sjedalice za auto
-savjeti kako i čime najbolje utješiti vaše dijete -pravila ponašanja vašeg djeteta prema strancu
-upoznati je s kućom i vašim susjedstvom (dućani, ljekarne, neki čudni susjedi..)
-što napraviti u slučaju požara
-što napraviti ako njoj ili djetetu ustreba medicinska pomoć (reći gdje je najbliža bolnica te informirati o povijesti bolesti djeteta, ako ima alergije ili nešto slično), te ostaviti svoj kontakt br. kako bi vas u takvim slučajevima mogla obavijestiti
-napraviti listu najbitnijih kontakata
-ostaviti joj/mu dovoljno novaca potrebnih za namirnice i druge stvari
DOK VAS NEMA
Ako ćete biti u prilici, pokušajte redovito provjeravati kakvo je stanje doma s djetetom, kako se slaže s djedom ili bakom. No prije toga razmislite o tome koliko je je vašem djetetu potrebno pažnje da bi bilo zadovoljno.
Dok su nekoj djeci potrebni svakodnevni pozivi, e-mailovi, dotle se druga djeca mogu lako uzrujati samo kad čuju vaš glas preko telefona. Stoga, svaka djeca reagiraju drugačije, a vi ćete najbolje znati što je vašem djetetu najpotrebnije. Dijete će vjerojatno biti mirnije ako mu kažete u koje ćete ga vrijeme nazvati. Budite spremni na djetetove reakcije kada se vratite.
Mala se djeca često naljute na svoje roditelje ako ih ostave neko vrijeme s drugim ljudima, pa se nemojte čuditi ako će vas dijete ignorirati kada se vratite. To je posve normalna reakcija, te imajte razumijevanja i popričajte s njim i dajte mu pažnje koja mu je potrebna da bi se opet osjetilo voljeno. No, nemojte pretjerivati-ponašajte se prema njemu jednako kako ste se ponašali prije nego li ste otišli na put, jer neka djeca mogu iskoristiti vaše suosjećanje za njega.