Plač djeteta u prvim tjednima života
Obično majka misli da je kad njena beba plače, ona i gladna. No, razlog za plač nije uvijek glad. Često su uzrok plaču i grčevi u trbuhu. Ponekad se radi o opetovanom razdražljivom plaču ili pak o neobično napetom i nemirnom (hipertoničnom) djetetu.

Bez obzira hrani li majka dijete u točno određeno vrijeme ili na njegov zahtjev, ona če vrlo brzo znati plače li ono zbog gladi. Ako se plač javlja u približno isto vrijeme, u poslijepodnevnim ili večernjim satima, obično se radi o grčevima u trbuhu. Bitno je znati da se potreba za većom količinom hhrane ne javlja odjednom, nego postupno.
U slučaju kad se dijete razboli, tada se uz plač pojave i znaci bolesti. Obično je to povišena temperatura, šmrcanje, kašalj, proljev, povraćanje i slično. Tada je potrebno da se majka obrati liječniku za pomoć.
Može li umor biti razlog za plač?
U prvim tjednima života gotovo sva dojenčad, osobito prvorođena, zapada u razdoblja razdražljivosti. Ne zna se, zapravo, što je uzrok tome, da li poremećaj probave uzrokovan nezrelošću probavnog sistema ili pak podražljivošću i nestabilnošću živčanog sistema. Ovo stanje ne predstavlja ništa ozbiljno i s vremenom prolazi, ali je dok traje, teško za roditelje. Ponekad pomaže duda varalica. Iskusne majke i njegovateljice znaju da neku djecu smiruje sapvanje u što manjoj košarici, ušuškavanje u topli pokrivač ili tiha glazba. Važno je znati da razdražljivom djetetu može pomoći samo miran i opušten roditelj. To znači da roditelje treba netko povremeno zamijeniti i pomoći im oko djeteta. Ako se to ne može, onda neka se otac i majka međusobno izmjenjuju u brizi oko djeteta jer samo opušten i sretan roditelj može pružiti svu ljubav i potrebnu njegu.
Što znači riječ «hipertonično» dijete?
Radi se o dojenčetu koje je neobično napeto i nemirno tijekom prvih tjedana. Njegovo se tijelo ne može dovoljno opustiti. Hipertonično dijete se trza i na najmanji šum ili na bilo kakvu naglu promjenu položaja. Takva dojenčad se najbolje osjeća u mirnim uvjetima (tiha soba, malo šposjeta, tihi razgovor, umatanje u dekicu, mala košarica, lagani pokreti tijekom presvlačenja...)
Udruga Za zdravo i sretno djetinjstvo Bjelovar