cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

S bebom u šetnju u zimskim danima

clock-img

7.2.2021

Mnoge mamice se pitaju da li mogu s bebom u šetnju u zimskim danima, koliko vremena mogu ostati vani i kako bebu primjereno zaštititi pred niskim temperaturama. Odgovore smo potražili u pedijatrijskoj ordinaciji.

S bebom u šetnju u zimskim danima

Kada možemo s novorođenčetom izaći na svježi zrak u zimskim mjesecima? Koliko vremena možemo biti vani?

Zimi možemo novorođenče odnijeti na svježi zrak pri približno dva do tri tjedna starosti ako je dijete donošeno i zdravo. S nedonoščetom moramo još pričekati. Zbog tankog sloja masti ispod kože i nezrijelog sustava za održavanje tjelesne temperature treba se dijete na vanjsku temperaturu prilagođavati postupno. Prvi dan možemo ostati 10 minuta i svaki slijedeći 10 minuta duže, ali zimi dijete ne smije biti vani duže od jednog sata ukupno.


Do koliko minusa dojenče možemo odvesti u šetnju kolicima?

Pri temperaturama ispod nule je bolje s djetetom ostati vani dva puta po pola sata. Kada je temperatura ispod  -5°C  je bolje da s novorođenčetopm ostanemo kod kuće. Provjeriti moramo i zagađenje zraka, koje može biti previsoko i kada  je vrijeme sunčano.  


Kako bebu odjenuti?

Odjenemo ju u dodatno toplu odjeću (vesta i hlače ili jednodijelni kombinezon), preko toga nepromočive hlače i jaknu. U kolicima trebamo imati toplu vreču  ili dekicu. Glavu joj pokrijemo pamučnom i preko nje vunenom kapicom. Preko toga stavimo još kapuljaču od nepremočivog gornjeg odjela. Na nogama treba imati tople i ne pretijesne čarapice ili papučice. 


Kako provjeriti da li je djetetu u šetnji prevruće ili prehladno?

Ako je dojenče zadovoljno spavati će, na dodir će mu vrat i noge biti topli. Ako smo ga obukli pretoplo bit će crveno u lice i nemirno. I u zimskim danima je zdravo da je dojenče ispostavljeno  sunčanim zrakama dva puta po 15 minuta dnevno da bi primilo dovoljno količino vitamina D, zbog toga zakrivanje nije potrebno.

 

PROČITAJTE JOŠ: Može li šetnja na hladnoći štetiti bebi?

 

Što je s upotrebom ruksaka ili klokanice u hladnom vremenu? Da li se dojenčetu mogu podhladiti nogice? Kako ga zaštititi?

Dojenče pokušajmo što duže zadržati u dubokim kolicama, gdje mu je prijatno toplo. U klokanici ili ruksaku može pri hladnom vremenu dobiti ozebline.  Ako ga već nosimo trebamo na svaka pol sata provjeravati njegovu temperaturu te ga zbog boljeg prokrvavljenja povremeno izvaditi i razgibati.


Da li može beba na svježi hladni zrak i ako je prehlađena, te joj curi iz nosića i kašlje?

Obična prehlada s curenjem nosića i blažim kašljem bez temperature i teškog disanja nije prepreka šetnji vani, naprotiv djetetu će biti šetnja čak korisna. Ako unatoč stalnom čiščenju dijete ne može disati kroz nos, stavite mu preko usna tanki šal. Sviježi zrak i gibanje će poboljšati djetetovo stanje i apetit te time pospiješiti njegov oporavak. U međuvremenu i kod kuće prozračite stan i pobrinite se za primjerenu vlagu u prostorijama.

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img