cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

Sunce, more, trudnoća

Trudnoća mijenja hormon melanin što uzrokuje tamnjenje kože, poznato kao chloasma. Tamnjenje je najzamjetnije na bradavicama, trbuhu i ponekad na licu.

Sunce, more, trudnoća

Budući da neke od navedenih promjena boje tena mogu biti trajne, najbolje je ne izlagati se direktnom suncu te koristiti kremu s visokim zaštitnim faktorom.


Plaža, sunčanje, kupanje

Ljeto je i vjerojatno se veselite izlaganju svog prekrasnog, trudnog tijela suncu. Prije nego što to učinite, svakako se informirajte.

Sigurno ste čuli razne priče kako je bebama vruće u maternici dok se njihove majke izležavaju na suncu, da se pregrijavaju i sl. To nije istina! Vašoj bebi nije vruće u trbuhu, isto tako se ne smrzava kada je vani hladno. Ali vrućina i izlaganje suncu može štetiti vama!

Postoje stvari na koje trebate obavezno obratiti pozornost, a to su: predugi boravak na suncu i pregrijavanje, opekotine i oštećenja kože.

Možda ste primijetili da vam je u trudnoći stalno vruće (dok je ostatak svijeta zamotan u tople veste) te da se češće znojite. Sada kada je ljeto, vjerojatnije je da će vam biti još toplije. Iako to neće štetiti vašoj bebi, jako je neugodno za vas, pa obratite pozornost da vam ne bude prevruće i da ne dehidrirate.



Ovo su neki savjeti koji će vam pomoći da se osjećate ugodno:


- izbjegavajte boravak na suncu između 10 i 15 sati

- ako ste na plaži, nemojte ležati na suncu duže od sat vremena, najbolje je odmarati se u hladu

- koristite zaštitu za kožu s visokim faktorom

- osjetite li vrtoglavicu, mučninu ili umor, otiđite u zatvoreni prostor ili hlad

- nosite odjevne predmete od čistog pamuka

- obavezno nosite šešir širokog oboda dok ste vani

- pijte dovoljno tekućine i uvijek imajte bocu vode uz sebe

- ako osjećate da vam je prevruće da biste jeli, napravite ledeni frape, pojedite svježe voće ili salatu.

- sisajte komadiće leda tijekom dana

- hodajte bosi kad god možete

- kada sjedite, stavite noge na povišeno ili u posudu hladne vode

- imajte pri ruci bocu vode s raspršivačem i redovito si lice ili tijelo poprskajte vodom

- ako nemate klimu u autu, probajte izbjegavati putovanje sredinom dana

- boravite li u klimatiziranom prostoru, prije izlaska van napravite laganu prilagodbu na veću temperaturu koja vas vani očekuje

Plivanje je itekako korisno u trudnoći. Ako imate urednu trudnoću i liječnik vam je dopustio boravak u vodi, nema nikakvih prepreka da ovo ljeto ne zaplivate. Pazite samo da vam je voda ugodna (da nije prehladna ili npr. u bazenu pretopla), da lagano ulazite u vodu i privikavate se na njenu temperaturu. Na nogama je najbolje imati obuću za vodu da se ne biste poskliznuli i pali.

Plivajte lagano, stilom koji vam najviše odgovara, bez naglih pokreta i umaranja. Važno je da vam je plivanje ugodno i da vas osvježava. U vodi možete izvoditi i lagane vježbe rukama ili nogama.
Vrlo važno je da je voda čista. Posebno budite oprezni u bazenu, rijekama i jezerima. Ako ste na bazenu, kupajte se kad je voda još čista i nema puno ljudi.

Nakon izlaska iz vode, najbolje je presvući se u suhi kupaći kostim.

 

Vaša koža

Trudnoća može uzrokovati da vaša koža postane osjetljivija pa se posebno posvetite zaštiti svoje kože.

Sunce zrači svjetlo na zemlju i dio toga svjetla sastoji se od nevidljivih ultraljubičastih (UV) zraka. Kada te zrake dođu na kožu, uzrokuju tamnjenje, opekotine i ostala oštećenja kože.

Postoje tri tipa UV zraka: UVA, UVB i UVC. Trebate se zaštititi od UVA i UVB zraka jer one mogu uzrokovati oštećenja kože.

UV zrake reagiraju s hormonom u koži koji se zove melanin. To je prva obrana kože od sunca i ona apsorbira opasne UV zrake prije nego one ozbiljno oštete kožu.

Melanin se nalazi u različitim koncentracijama i bojama kože: što je vaša koža tamnija, to ima više melanina za zaštitu. Kako se količina melanina povećava tijekom izlaganja suncu, koža tamni. Ali čak i tamna boja koja izgleda zdravo, može biti znak oštećenja kože zbog djelovanja sunca.

Ako je izlaganje UV zrakama veće od onoga kojeg se koža može sama zaštititi melaninom, dolazi do opekotina. Što je vaša koža svjetlija, ima manje melanina za apsorbiranje UV zraka i zaštitu.

Bez obzira na boju, koža odgovara kontinuiranom izlaganju suncu time što se deblja i otvrdnjava te uzrokuje rastezljivu kožu i bore (a to ne želite, zar ne?!).

Nezaštićeno izlaganje suncu je opasnije ako imate jako svijetlu kožu i kosu ili ako u obitelji imate povijest raka kože uključujući i melanom.

Kreme za samotamnjenje

Postoje mnoge vrste losiona, krema i sprejeva za samotamnjenje. Mnogi su dokazano sigurni za upotrebu tijekom trudnoće, ali uvijek prije provjerite sa svojim liječnikom ako ste u nedoumici. Čak i ako ste već prije koristili preparate za samotamnjenje, isprobajte prvo na manjoj površini kože da ne bi došlo do iritacije.

 

Solarij

Iako nema studija koje uvjerljivo dokazuju da su solariji opasni za dijete tijekom trudnoće, mnogi ginekolozi ne preporučuju bilo kakve aktivnosti koje će povećavati tjelesnu temperaturu. Ovo uključuje i jacuzzi, tople kupke, saune i solarij.


 
Saznajte više o Putovanju u trudnoći.

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img