cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

TRUDNOĆA: Najčešći strahovi muškaraca

Kao što su trudnice uz sretno očekivanja djeteta opterećene raznim strahovima, tako i budući očevi skrivaju razne muške strahove. Provjerite koji su najčešći!

TRUDNOĆA: Najčešći strahovi muškaraca

1. Upomoć, ne znam apsolutno ništa o porodu i bebama!

Sasvim je normalno da se budući očevi plaše poroda i porođajnih soba. Hoću li moći stajati uz nju? Što ako ne podnosem pogled na krv i novorođenu bebu? Bi li stvarno voljeo vidjeti bebu kako prodire iz vagine? A što ako nešto krene po zlu i izgubim i bebu i svoju dragu?

 

U idealnom svijetu budući će otac, naravno, biti prisutan na porodu i svim snagama podržavati partnericu koja rađa njihovo dijete. Ali ponekad je to previše za muškarca.

 

Stoga nemojte tražiti od partnera da bude u rađaonici. Što ne znači da ne treba ništa znati o porodu i bebama. Prava podrška započinje već u trudnoći. I to također time što će budući otac u potpunosti sudjelovati u praćenju trudnoće i pripremi za porod, čak i ako možda nije prisutan u rađaonici.

 

2. Što ako budem loš otac?

Ovaj strah Što ako sam loš otac? zapravo je vrlo konstruktivan strah jer tjera budućeg tatu na razmišljanje o tome kakav otac želi postati. Pritom se mogu otvoriti mnoge rane iz djetinjstva i veze s vlastitim ocem, zbog čega se zapravo i javlja taj strah.

Istina je da su nesvjesni obrasci koje donosimo iz primarne obitelji snažni i uglavnom nesvjesni, ali to ne znači da ne možete prerasti svoje roditelje i postati bolji otac nego što je to bio vaš otac.

Stoga, drage trudnice, razgovarajte sa svojim partnerom što je više moguće o tome kakav mislite da je dobar otac. Budite otvoreni i sjetite se da su različiti. I to s pravom. Dijete će se puno lakše razvijati u obitelji u kojoj je različitost dobrodošla i prihvaćena. Kao i pogreške koje čini baš svaka mama i tata. Koliko god se trudili biti dobar roditelj

 

PROČITAJTE JOŠ: Budući očevi, ovo je zabranjeno!


3. Dijete znači kraj slatkog i zabavnog života

Nema više zabava ili filmskih večeri do jutra. Nema više opuštenog druženja s prijateljima. Nema više jutarnjeg ležanja i neprekidnog noćnog spavanja. Nema više naših putovanja i seksa usred bijela dana. Kad beba stigne, sva zabava završava i život postaje samo još jedna velika odgovornost i rutina.

Istina, I to ti se može dogoditi kad postaneš otac. Ako si to dozvoliš, naravno. Ako se ti i vaša partnerica dobro pripremite za bebu i odlučite da nikada nećete zaboraviti vaše prvo dijete - vaše partnerstvo, život s bebom ili djetetom također može biti vrlo zabavan. Zapravo, još zabavniji, jer su djeca pravi majstori opuštanja i zaigranosti.

Stoga se vi i vaša partnerica tijekom trudnoće dogovarate o tome kako ćete se pobrinuti za vrijeme samo za vas, i naravno svako za sebe. To je ključ - da se vaš život, čak i nakon što postanete roditelj, ne vrti samo oko djeteta i obitelji.

 

4. Djeca su tako skupa! Hoću li se uopće moći brinuti o svojoj obitelji?

Taj strah također ima vrlo konstruktivnu prirodu, jer djeca doista puno koštaju ili znače dodatni obiteljski trošak. Za muškarca koji se po prirodi osjeća dužan brinuti o svojoj obitelji, ovaj je financijski pritisak još veći.

Stoga nemojte potisnuti ove brige, već ih riješite zajedno s partnericom i dobrim financijskim planom. I pritom se sjetite da ne odgajate kraljevsko dijete koje mora imati sve najbolje i najskuplje na svijetu. Iznad svega, vašem djetetu je ljubav i prihvaćanje majke i oca najpotrebnije na svijetu!

 

PROČITAJTE JOŠ: Osjeća li beba u trbuhu očev stres?

 

5. Nema više seksa, sad smo roditelji.

Na početku se mora priznati da prvu godinu nakon rođenja djeteta spolni život ne može biti isti kao prije bebe. No, i nakon prve godine, otpadaju sve one spontane situacije, kada ste se nakon doručka, usred ležanja na kauču ili na putu do mora, htjeli popustiti jedan drugme.

S djecom sve to otpada. Barem nekoliko godina. A da ne spominjemo sve one inače potpuno nevine “smetnje” kad napokon I krenete u akciju - od plakanja djeteta do znatiželjnog pogleda dvogodišnjaka koji se usred noći probudio i ušuljao u vašu spavaću sobu.

Ali, to ne znači da se morate oprostiti od seksa! Bez brige, i roditelji imaju spolne odnose. Jer, kako biste došli do drugog, trećeg, četvrtog ... djeteta?!

Pa budimo realni. Istina, bit će manje prilika i puno ćete puta biti toliko umorni da vam jednostavno neće biti do seksa čak i ako ste o tome sanjali tijekom dana. Najbolja obrana od moguće seksualne suše je ... otvoreni razgovor. Da, dobro ste pročitali.

Ako vi i vaš partner odvojite dovoljno vremena za otvoreni razgovor o seksualnim željama i čežnjama, samo ovo pobudit će tu nezaustavljivu želju, koja također može prevladati prepreke u obliku bebe u susjednoj sobi.

Stoga nemojte oklijevati i pošaljite partneru nestašnu SMS poruku ako ste se sjetili svog seksualnog života pred djetetom na poslu. Iznenadite je! Možda ćete biti i ugodno iznenađeni.

 

PROČITAJTE JOŠ: 10 činjenica o uključenosti očeva


6. Beba joj sada znači više od mene. Zapravo, više joj uopće ne trebam.

Dragi budući otac, u pravu si - otkako je postala majka, u očima svoje partnerice pao si na drugo mjesto. Nije ni čudo što su mnogi očevi ljubomorni na ovog malog vriskavca koji je ne samo preuzeo svu pažnju njegove partnerice, već i njezino tijelo. S njenim grudima, koje nikako ne želi pustiti!

Sve su to normalni osjećaji koje osoba mora izgovoriti. Naravno, to ne znači da će ih vaša partnerica razumjeti i čuti (zapravo, u većini slučajeva ona će ih osuditi zbog toga što su tako sebični i nezreli te nisu primjereni jednom tati!), zato se požalite prijatelju suradniku koji je već otac. Shvatit će.

I još jedan savjet dana: Ako ne želite biti samo "pomoćnik" i onaj nevidljivi član obitelji koji nosi košaru prljavih pelena i donosi hranu iz trgovine, aktivno se uključite u brigu o bebi i obiteljski život. I pomozite partnerici da se sjeti da ni ona nije samo mama, već i supruga i partnerica.

Kao što je savjetovao danski obiteljski terapeut Jesper Juul - postanite partnerski ministar koji se svakodnevno brine o kvalitetnom partnerskom životu. Vaš će vam partner biti vrlo zahvalan i uskoro ćete shvatiti unatoč činjenici da je trenutno bespomoćna beba doista na prvom mjestu, još uvijek vi taj koji čvrsto sjedi na prijestolju kao njezin kralj. Njezin ste partner, prijatelj, ljubavnik i otac njenog djeteta, koji joj trenutno jako treba. Oca, naime.

 

 Pripremila: Helena Primorec

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img