Zdrav napitak za djecu
U ljetnim mjesecima posebno je važno da dijete stalno ima dostupnu tekućinu. Naravno, vrlo je važno i je li ta tekućina zdrava. Što je dobro ponuditi djetetu za žeđ?
Za pravilno funkcioniranje organizma djeca bi trebala piti najmanje litru tekućine dnevno. No, to u većini slučajeva nije tako i djeca piju premalo.
U ljetnim mjesecima posebno je važno da dijete stalno ima dostupnu tekućinu. Naravno, vrlo je važno i je li ta tekućina zdrava. Ne nudite djeci gazirana i umjetno zaslađena pića.
Tekućina je vitalna
Ljudsko tijelo se sastoji od 50 do 80 posto vode (ovisno o dobi osobe). Ako tijelo izgubi samo nekoliko postotaka vode, to može uzrokovati glavobolju, zatvor, gubitak energije, umor i pospanost. Da se to ne dogodi, tijelo nas upozorava osjećajem žeđi. Najčešće je to slučaj kod djece. Najčešće zaborave da su žedni, pa roditelji moraju biti još pažljiviji da dijete dovoljno pije.
Preporučuje se da djeca koja idu u vrtiće piju najmanje 80 decilitara dodatne tekućine dnevno, a djeca školske dobi najmanje jednu litru. Dok tinejdžerima za normalno funkcioniranje organizma treba najmanje jedna i pol litra tekućine dnevno.
PROČITAJTE JOŠ: Top 10 namirnica za borbu protiv anemije
Voda je najbolje piće za djecu
Idealno piće za djecu i odrasle je pitka voda. Najpreporučljivija je voda iz slavine, ako je naravno čista. Stručnjaci preporučuju i mineralnu vodu, ali savjetuju da se ne pije voda iz boca.
Naučite li dijete da pije vodu od malih nogu, ono će se naviknuti na njen okus i kad ožedni rado će posegnuti za njom. Čak i ako je dijete još malo, možete mu objasniti zašto je za njega najbolja voda, a ne gazirana i umjetno zaslađena pića. Naravno, važan je i primjer roditelja. Ako vi pijete vodu, i djeca će.
Bolje ne zaslađivati čaj
Biljni ili voćni čaj izvrstan je izbor pića za dijete. Nemojte ga nikako zaslađivati. Ponudite djetetu nezaslađen čaj. U zimskim mjesecima može biti ugodno toplo, dodajte domaći med i krišku limuna. Ohladite ga u ljetnim mjesecima, a u njega možete iscijediti i krišku limuna ili naranče. Ako se djetetu ne sviđa okus, dodajte žličicu meda.
Voćne sokove možete pripremati i sami
Možete napraviti vlastiti voćni sok. Ako nemate sokovnik, limune i naranče možete iscijediti pomoću cijedila. Razrijedite vodom u omjeru 1:1 i ponudite djetetu.
Voćni sok napravljen kod kuće pomoću sokovnika ili cjedilice sadrži 100% voća i ništa više. Sadrži vitamine, minerale i voćni šećer.
U sezoni voća možete skuhati i kompot. Voće narežite, skuhajte, pazite da ne prokuha, ohladite i poslužite.
PROČITAJTE JOŠ: 10 razloga zašto su jagode izvor zdravlja
Kada kupujete piće, provjerite sadržaj
Djeci nemojte nuditi energetska pića, kavu, zeleni ili crni čaj, umjetna niskokalorična pića, gazirana pića i slično, jer za njih nisu prikladni.
Komercijalni voćni sokovi sadrže 25 do 50 posto voća, manje minerala i vitamina te najmanje 12 posto dodanog šećera.
Voćni sirupi za miješanje s vodom sadrže oko 30 posto voća, a sve ostalo je voda i šećer, umjetna bojila, umjetna sladila i slično.
Prije nego što kupite sok za dijete, uvijek pogledajte od čega je napravljen.