Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.
Alergije na hranu Pod pojmom alergije na hranu mislimo na sve alergijske reakcije koje uzrokuju alergeni u hrani. Najčešće namirnice koje uzrokuju alergiju kod djece su kravlje mlijeko, soja (djeca koja su alergična na kravlje mlijeko često su alergična i na soju), jaja, kikiriki, orasi, lješnjaci, jagode, čokolada, ribe i ostali plodovi mora.
Alergija na hranu može izazvati reakciju probavnih organa (slabost, povraćanje, proljev), promjene na koži (osip), a vrlo rijetko i teškoće u disanju (curenje nosa, teško disanje). Rijetki ali mogući su i najteži oblici alergija koji se manifestiraju reakcijom anafilaktičkog šoka i mogu biti opasni i po život.
Ako nove namirnice uvodite u dojenčetovu prehranu u razmaku od tri dana, vjerojatno ćete brzo otkriti koje namirnice uzrokuju poteškoće kod vašeg djeteta. Takve namirnice ćete ubuduće izbjegavati i time spriječiti moguće probleme.
Alergija se češće pojavljuje kod djece čiji su roditelji također podložni alergijama. Dojena djeca rjeđe obolijevaju od alergija nego djeca koja su hranjena mliječnim formulama. Za sprječavanje pojave alergija važno je dohranu uvoditi tek nakon napunjenog petog ili još bolje šestog mjeseca djetetove starosti.
Djeca često prerastu alergiju na hranu (oko treće godine), ali ponekad se kod njih kasnije razviju drugi oblici alergija na alergene u okolini (pelud, grinje, dlake životinja...), koje se izražavaju kao problemi dišnih putova.
Vjerujem da su velike šanse da dijete bude alergično, ukoliko ima za to genske preduvjete, ali ovo da će dojeno dijete teže dobiti alergiju, mislim da baš ne drži vodu..ja sam svoju malenu dojila poprilično dugo, ali eto alergična je na sve i svašta: kravlje, ovčje, kozje mlijeko (začudo na magareće nije), kokošja i guščja jaja, lješnjake, sve agrume, sve bobičasto voće (jagode, maline, kupine..), prašinu, pelud trave, dim, umjetne okuse, umjetne boje.. Kuhanje nam je postao pravi izazov i iskreno malena jede sad jako zdravo, uglavnom sve domaće i kuhano...sve je to super, samo nije baš jeftino... Ali sva sreća osim alergije dosad nije bila uopće bolesna... :)