Govorna terapija
Logopedija proučava govorne nedostatke i poteškoće, te nastoji pronaći napovoljnije načine za njihovo uklanjanje, dok je logoped osoba koja radi na prevenciji govornih poremećaja odnosno rehabiitaciji govora.
U konceptu rada ReAktiva centra najčešća potreba za djelovanjem logopeda je u procesu rehabilitacije neuroloških oštećenja ili poremećaja ( primjerice moždanog udara) kad je jedna najčešćih poslijedica afazija.
Što je afazija?
Afazija je govorno - jezični poremećaj uzrokovan oštećenjem mozga, odnosno njegove govorno dominantne hemisfere. Jedan od najčešćih uzroka je cerebrovaskularni inzult ( moždani udar ) uslijed kojeg dolazi do sužavanja ili začepljenja krvnih žila u mozgu, te prestanka opskrbe mozga krvlju. Kao posljedica toga dolazi do potpunog ili djelomičnog gubitka govora koji nastaje naglo, te čovjek ostaje bez uobičajene sposobnosti verbalnog sporazumijevanja s okolinom.
Postoji više tipova afazije, no najčešće se govori o slijedećima :
. Motorička ( ekspresivna ) afazija odnosi se na gubitak sposobnosti izgovaranja, iako je funkcija govornih organa očuvana.
. Senzorička ( receptivna ) afazija je poremećaj razumijevanja govora, iako je funkcija sluha očuvana.
. Najtežim oblikom smatra se globalna afazija kod koje je oštećeno razumijevanje govora i sam govor.
Dakle, afazija je poremećaj koji pogađa i ekspresivne i receptivne modalitete govora ( govor, razumijevanje, pisanje, čitanje ), te se njezini simptomi uočavaju u svima njima.
Simptomi afazije se ispoljavaju drugačije ovisno o tipu afazije i stupnju oštećenja, a oni su : teškoće u izgovoru, teškoće pronalaženja riječi, poremećaji jezičnog sustava ( narušena morfo - sintaktička sastavnica , pragmatički poremećaji), teškoće u razumijevanju govora, poremećaji čitanja i pisanja. Uz oštećenje govorno - jezičnih funkcija, može se javiti i oštećenje sposobnosti izvođenja matematičkih operacija, te poteškoće u spacio - temporalnoj orijentaciji.
Terapija afazije
Većini osoba potrebna je logopedska terapija u svrhu rehabilitacije jezičnih vještina, te nadopune komunikacijskih iskustava. Oporavak jezičnih vještina relativno je spor i dugotrajan proces. Mali broj ljudi ponovno stekne komunikacijsku razinu kakva je bila prije ozlijede.
Tijekom rada važna je suradnja logopeda s fizioterapeutom i neuropsihologom kao i ostalim medicinskim stručnjacima, kako bi se napravila najobjektivnija procjena stanja i plan terapije koji najbolje odgovara mogućnostima i potrebama osobe s afazijom.
Ciljevi terapije afazija:
Poboljšanje govorno - jezičnih sposobnosti osobe s afazijom
- usmjeravanjem na preostale, očuvane jezične sposobnosti ;
- vraćanjem izgubljenih sposobnosti ;
- kompenziranjem jezičnih teškoća ;
- učenjem novih metoda komunikacije : gesta, crtež
- uključivanjem u životne situacije u kojima osoba
sama upravlja svojom svakodnevicom - odlazak u dućan,
restoran.
Marija Birer, prof. logopedije