modesty sorry na OT
anaxx pretpostavljam da je to kao i sa antibioticima i kortikostereoidima, svi znamo koliko su štetni, ali se za određene situacije propišu i daju jer posljedice neliječene bolesti mogu predstavljati veći rizik nego uzimanje lijekova radi poboljšanja stanja....ono što je bitno jeste da se takvi preparati/lijekovi ne uzimaju i koriste na svoju ruku već uvijek uz savjet sa liječnikom u ovakvim situacijama pedijatrom.
A kome se neda surfati i tražiti info o bornoj kiselini, niže je stručni članak odnosno sažetak odredbi i saznanja o acidi borici (link je već stavljen na prijašnjem postu)...
Autorica članka: mr.sc.Vjera Haberle, mag.pharm.
Europska komisija klasificirala je bornu kiselinu kao supstanciju toksičnu za reprodukciju, kategorije 2
Borna kiselina ima vrlo široku primjenu: u medicini (oftalmologiji, dermatologiji, otorinolaringologiji) kao antiseptik, najčešće u obliku obloga i keratolitik, kao insekticid (u zaštiti od žohara, termita, buha i mnogih drugih insekata) te u industriji, prvenstveno u proizvodnji staklenih vlakana, općenito u industriji stakla i keramike, u drvnoj industriji za zaštitu drva od insekata i gljiva, u metalnoj industriji, industriji nakita, u pirotehnici itd.
No, posljednjih se nekoliko godina u stručnoj literaturi pojavljuje mnogo članaka o toksičnosti borne kiseline. Tako je u IUCLID-u (International Uniform Chemical Information Database) EK objavljeno da borna kiselina u visokim dozama pokazuje toksične efekte, posebice teratogene na fetusima kunića, štakora i miševa, zatim oštećenja kardiovaskularnog sustava, koštane promijene i bubrežne lezije. Kao rezultat toga EK je u kolovozu 2008. godine objavila dopunu EU direktive 67/548/EEC o klasifikaciji borne kiseline kao supstanciji toksičnoj za reprodukciju kategorije 2 (Repr. Cat. 2) te primjenu oznake upozorenja R60 (može smanjiti plodnost) i R61 (može štetno djelovati na plod).
Potom, na sastanku EDMA (European Diagnostics Manufacturing Association) bile su razmatrane neke nove supstancije (Substance of Very High Concern - SVHC) koje bi prema REACH-u (Registration, Evaluation, Authorisation and restriction of Chemicals Regulations 2007) trebalo dodati na listu toksičnih tvari. Tako je promijenjena klasifikacija borne kiseline H3BO3, CAS 10043-35-3 / 11113-50-1, EC br: 233-139-2 (234-343-4) u jako toksičnu.
Na 7. plenarnom sastanku SCCS (Scientific Committee on Consumer Safety) koji daje stručna/znanstvena mišljenja za kozmetičke sirovine (ali i za igračke, odjeću i sredstva za pranje i čišćenje u kućanstvu i njihove sirovine) 22. lipnja ove godine razmatrala se sigurnost uporabe borne kiseline u kozmetičkim proizvodima. Prema novoj klasifikaciji određeni proizvodi na bazi bora, među kojima je i borna kiselina, razvrstani su u CMR 2 kategoriju – borna kiselina spada u Repr. Cat. 2 (Commision Regulation 790/2009). Razmatrano je i eventualno uvrštenje u Annex II – u našem Pravilniku: Prilog 2. Tvari koje je zabranjeno stavljati u kozmetičke proizvode, odnosno izmjene i dopune u Annex-u III - u našem Pravilniku: Prilog 3, Lista tvari koje kozmetički proizvodi ne smiju sadržavati, osim pod navedenim uvjetima, ako su unutar listom dopuštenih granica. Zasad službena zabrana još ne postoji, ali je prema istom Pravilniku (i Annex-u) u proizvodnji kozmetičkih proizvoda zabranjeno koristiti tvari koje su, prema propisima koji uređuju opasne kemikalije, razvrstane kao karcinogene, mutagene ili toksične za reprodukciju kategorije 1, 2 i 3.
S obzirom da je poznato da borna kiselina ima dezinficirajuće djelovanje ona spada i u biocide. Prema odluci EK (Commission Decision 2008/809/EC) borna je kiselina kao aktivna tvar u biocidnim pripravcima - dezinficijensima zabranjena u proizvodima za osobnu higijenu ljudi, za uporabu u domaćinstvu i na površinama u javnom zdravstvu, u veterinarskoj higijeni, kao konzervans za zaštitu ambalažiranih gotovih proizvoda, za zaštitu tekućina za obradu metala i kao insekticid. Navedeni proizvodi trebali su biti povučeni s tržišta EU već krajem prošle godine. Isti propisi na snazi su i u RH.
Za medicinske proizvode za sada je još uvijek na snazi Mišljenje znanstvenog povjerenstva iz 1999. godine, prema kojem se borna kiselina može upotrebljavati kao farmaceutski proizvod, ali ne za djecu do 3 godine starosti. U tom su području također razmatrane eventualne promjene (uzimajući istovremeno u obzir i korist od njene uporabe), ali za to ne postoji dovoljno podataka.
......eto od mene toliko....pa tko voli neka izvoli