Razvoj djeteta: Spavanje
Noću dojenče staro devet mjeseci spava oko 10 do 12 sati i treba još približno dva drijemeža (sat do dva) danju.
Još uvijek se mnogo dojenčadi noću budi jednom do dva puta za hranjenje, iako stručnjaci tvrde da sada više ne trebaju noćne obroke. Mnoge mame djetetu noću još uvijek ponude dojku jer na taj način djeca brže i mirnije zaspu. Iako nastavljate s noćnim hranjenjem, dijete pokušajte naviknuti da se nakon obroka samo uspavljuje u svom krevetiću. Na taj način će vam biti lakše kasnije kada ćete prekinuti s noćnim obrocima.
1-4 TJEDNA
1 MJESEC
2 MJESECA
3 MJESECA
4 MJESECA
5 MJESECI
6 MJESECI
7 MJESECI
8 MJESECI
9 MJESECI
10 MJESECI
11 MJESECI
12-17 MJESECI
18-23 MJESECI
2 GODINE
3 GODINE
4 GODINE
5 GODINA
6 GODINA
7 GODINA
8 GODINA
od 1 do 4 tjedna
Dobrodošlo među nas, drago novorođenče!
Novorođenče se prilagođava na život izvan maternice i u tom razdoblju je iznimno osjetljivo i potpuno ovisno o brizi i njezi roditelja. Prvi mjesec je razdoblje upoznavanja i prilagodbe obitelji na novog člana. To je iznimno lijepo i emocionalno razdoblje, ali i naporno. Prvu godinu, od rođenja do napunjene prve godine života, zovemo razdoblje DOJENČETA. Prva četiri tjedna života dodatno razlikujemo i zovemo razdoblje NOVOROĐENČETA. Upravo jedno držite na rukama!
Pročitaj više
1 mjesec
Ništa više neće biti kao što je bilo od kada imate dojenče! Sve će biti još ljepše!
Dojenčetu treba miran i nježan roditeljski pristup, iz razloga što je tijek modernoga života brz. Da bi se dojenče dobro osjećalo potrebna je prilagodba načina života roditelja. Usporite tempo! Tako ćete prije i bolje opaziti sitne signale kojima Vam dojenče poručuje svoje želje i potrebe. Odgovarajući na njih bolje ćete doprinijeti razvoju zdravog odnosa i povezanosti. To je u stvari početak komunikacije između vas i dojenčeta.
Pročitaj više
2 mjeseca
Dojenje, prematanje i beskonačno duge šetnje kolicima će još neko vrijeme biti vaša glavna preokupacija.
Sada je još prerano da bi mogli govoriti o razmaženom djetetu jer su njegove želje još uvijek jednake njegovim potrebama. Stoga ga nećete razmaziti ako ćete odgovarati na njegov plač i umiriti ga.
Dojenče treba makar jednu voljenu osobu s kojom može razviti poseban odnos. Obično je to mama. Odnos s ljubavlju i brižna njega mu omogućavaju da se osjeća sigurno i prihvaćeno. Pri tome je u prvoj godini odnos s ljubavlju potreban i za pravilan socijalni, osjećajni i mentalni razvoj. Upamtite da su ta pozitivna iskustva nezamjenljivo životno blago.
Pročitaj više
3 mjeseca
Dojenče je središte vašega svijeta, ali ne zaboravite na partnera!
Za dojenče je najbolja hrana majčino mlijeko koje u prvih četiri do šest mjeseci zadovolji sve potrebe dojenčeta osim potrebe za vitaminom D koji je potrebno dodavati za sprječavanje rahitisa. Tijekom svakog pojedinog hranjenja sastav mlijeka se mijenja: na početku je mlijeko više vodeno da dojenče utaži žeđ, slijedi ga gusto kalorijama bogato mlijeko koje dojenče zasiti. Zato je važno da dojenče što bolje isprazni dojku jer se time istovremeno potiče stvaranje mlijeka. Ako niste uspjeli dojiti ili vam je nestalo mlijeka, ne brinite! I vaše djetešce će usprkos tome izrasti u zdravog i čudesnog čovjeka kao i mnogi prije njega!
Pročitaj više
4 mjeseca
Malo manje ugodna strana roditeljstva: manjak spavanja!
Dojenče razlikuje dan i noć, više spava noću (oko 10 sati), a trebaju mu još tri otprilike dvosatno duga drijemeža danju. Većina dojenčadi (prije svega dojenih) se noću budi jednom do dva puta zbog hranjenja. Neki već spavaju 6 sati u komadu. U ovom mjesecu ćete vjerojatno primijetiti da si je dojenče oblikovalo svoj ritam spavanja i budnosti. Dnevne odmore ima svaki dan otprilike u isto vrijeme. Navečer ima svoj sat za spavanje i ujutro sat za buđenje. Ako je izrazito aktivno u vrijeme kada bi već trebalo spavati, razmislite da li je možda preumorno jer je njegova neobična dinamika možda posljedica umora. Jako umorna dojenčad često teže zaspu i nemirnije spavaju.
Pročitaj više
5 mjeseci
Posvetite dojenčetu obilje pažnje i nježnosti. Ne bojte se, zbog toga neće postati razmaženo!
Osmijeh vašeg dojenčeta nije više »bezub«. Ako mala ustašca krasi kakav novi zub odmah ga počnite čistiti. Pranje zubi neka bude igra, tako ćete mu ga približiti i dojenče će naučiti da je to važna svakodnevna aktivnost. Neka si mališan pokuša zubiće oprati sam, roditelji neka dovrše čišćenje. Pri izboru zubne četkice poštujte upute proizvođača, a kod prvih zubića pomažite si gazom omotanom oko prsta.
Pročitaj više
6 mjeseci
Kada ste posljednji put imali vrijeme za sebe?
Povjerenje roditeljima je najvažniji temelj emocionalnog i socijalnog razvoja svakog djeteta. Bez povjerenja dijete se ne može osjećati sigurnim i voljenim. Za razvoj kvalitetnog odnosa i povjerenja potrebno je truditi se još od rođenja. To se može postići zadovoljavanjem osnovnih potreba dojenčeta . Ako se roditelji odazovu na plač, nahrane ga i brižno njeguju, dojenče se osjeća sigurno i voljeno. Na taj način počinje vjerovati roditeljima. Dojenče se ne rađa s osjećajem ljubavi jer pri rođenju niti ne zna da je od mame odvojena osoba. Vremenom se nauči voljeti roditelje s odlučnom i neograničenom strašću koja se ne može usporediti s nijednom drugom ljubavlju.
Pročitaj više
7 mjeseci
Ku-ku!
U osmom mjesecu života potrebno je mlijeku dodavati i druge namirnice. Naravno da pri uvođenju miješane hrane nastavljamo s dojenjem ili hranjenjem na bočicu. Preporučljivo je uvođenje pojedinih namirnica u malim količinama. Prehrani dodajemo samo jednu novu vrstu namirnica tj. dodajemo već isprobanim nakon 3 do 4 dana da bi pri mogućoj reakciji na hranu odmah znali što ju je prouzročilo. U prvoj godini izuzetno ograničimo upotrebu soli ili dodavanje šećera.
Alergija na hranu može izazvati reakciju probavnih organa (slabost, povraćanje, proljev), promjenama na koži (osip), a vrlo rijetko i teškoće u disanju (curenje nosa, teško disanje).
Pročitaj više
8 mjeseci
Kakav je to bio život prije dojenčeta?
Oko osmog mjeseca dojenče počinje intenzivnije pokazivati svoje osjećaje i jako uživa u zagrljajima i maženju. Kombinacijom glasanja, pokreta i facijalne mimike izražava nezadovoljstvo, ljutnju, radost, interes, strah, iznenađenje... Veselje pokazuje i glasnim smijehom i vriskanjem. Zajedničko vrijeme namijenite razgovoru, slušajte svoje djetešce i odgovarajte mu riječima kad god se oglasi ili nasmije. Veselit će ga ako ćete pokušati oponašati njegovo glasanje.
Pročitaj više
9 mjeseci
Vaše dojenče počinje se veselo gibati u prostoru te je vrijeme za igračke koje može gurati pred sobom ili vući za sobom (lopte, valjci, igračke na kotačima...). Najzanimljiviji su mu predmeti koje nađe dok puže i istražuje. Pazite da odstranite sve možebitno opasne predmete, zatvorite vrata i zaštitite stepeništa. Posebno budite pažljivi na otvaranje ladica da si ne pritisne prstiće.
Zajedničkim čitanjem pokušajte mu približiti knjige. U toj dobi su primjerne slikovnice s debelim kartonskim listovima, posebno ćete mu privući pažnju knjigama koje imaju skrivene slike jer će mu otvaranje slika probuditi radoznalost. Odaberite one koje imaju jasne i šarene slike na kojima će biti stvari koje dijete poznaje i njemu su zanimljive. Pričajte mu o stvarima i ljudima iz knjiga, poslušat će vas s velikim zanimanjem.
Pročitaj više
10 mjeseci
Kako brzo leti vrijeme! Uskoro treba ići na posao!
Dijete se počinje osamostaljivati, svjesno je svojih sve većih sposobnosti i zato se počinje opirati vašoj pomoći jer sve želi napraviti sam. Još uvijek ne može napraviti sve što poželi što često pokazuje nemirom i ljutnjom. Pojavljuje se i tvrdoglavost. Dijete koje se uz roditelje osjeća sigurno, u novim situacijama će tražiti njihovu pomoć i ugledati se na njih. Ako roditelji reagiraju strahom ili zabrinutošću i dijete će biti prestrašeno i zaplakat će. Dijete koje ima povjerenja u roditelje i sa njima ima topao i dobar odnos razvit će zdravo samopouzdanje i znat će se cijeniti. To mu omogućava suočavanje s izazovima u životu i dobro sudjelovanje s okolinom.
Pročitaj više
11 mjeseci
Bole vas leđa? Ne brinite, još malo pa će djetešce prohodati...
U toj dobi dijete je već potrebno dobro odgajati i učiti redu. Iako dijete razumije značenje riječi NE, ne očekujte da će vas uvijek poslušati. Vrlo je važno kada dijete opomenete da nešto ne smije i upotrijebite riječ NE, ostanete ozbiljni i da mu nakon toga ne popuštate. Ako se smiješite dok mu govorite zabrane i ograničenja ta riječ će izgubiti smisao.
Pročitaj više
od 12 do 17 mjeseci
Prvi put u vrtiću? Mamice nemoj plakati...
Do 18. mjeseca mališan upotrebljava od pet do dvadeset smislenih riječi a razumije ih mnogo više. Većina komunikacije je još uvijek neverbalna. Kod zdravog djeteta govor se razvija spontano, istovremeno s emocionalnim i motoričkim razvojem ako živi u okruženju u kojem dobiva dovoljno primjernih govornih poticaja i razumijevanja. Znanstvenici i pedijatri nisu jedinstveni u tome kada možete očekivati prve riječi a kada je vrijeme za zabrinutost ako dijete još uvijek ne govori. Djetetovu prvu riječ očekujte od 7. do 15. mjeseca starosti, iznimno i kasnije. Očekujte oko 50 riječi između 18. i 30. mjeseca i kombinacije riječi između 16. i 30. mjeseca. Prve smislene riječi se pojavljuju nakon prve godine pa sve tamo do 18. mjeseca starosti. Dvije riječi zajedno se najčešće pojavljuju oko 14. mjeseca.
Pročitaj više
od 18 do 23 mjeseci
Jeste li primijetili da već duuugo niste šef u obitelji? Tako su mali i tako odlučni!
Vaše dijete pije iz bočice? Ako je odgovor da, napunite ju vodom a ne sokom ili mlijekom. Probajte ga što prije odviknuti od te navike. Prije svega štetno je ako dijete zaspi s bočicom u ustima. Pored toga može se zagrcnuti slatkom tekućinom iz bočice koja polako curi u djetetova usta gdje se zadržava, razgrađuje i mijenja u kiselinu koja uzrokuje oštećenje zubne cakline tj. karijes najranijeg djetinjstva. Ako djetetu niste prali zube, sada je krajnje vrijeme da počnete. Neka se uči važnosti redovne higijene usta kroz igru.
Pročitaj više
2 godine
Dvogodišnjaci su beskonačno naporni. Ali prebrzo će doći razdoblje puberteta kada ćete ponovno poželjeti natrag mališana.
Općenito mišljenje o dvogodišnjacima je ponekad bilo da su naporni. Ako ćemo im pomoći otkrivati svijet svi ćemo profitirati, i roditelji i mališani. U toj godini dijete doživljava ubrzani intelektualni, socijalni i emocionalni razvoj. Ne samo da upoznaje svijet nego i svijet za njega sada dobiva smisao.
U trećoj godini starosti dijete se udeblja samo za »tri štruce kruha«. Udebljat će se za otprilike 2 kg a narasti će od 6 do 8 cm.
Pročitaj više
3 godine
Jeste li ikada brojali koliko puta »zašto« vas dnevno upita mališan? Znate li toliko brojati...
Djeca vrlo rado crtaju. Koriste svaku priliku ili bolje rečeno svaku površinu za crtanje. Čak i svježe obojane zidove. Kao prvo treba razumjeti zašto dijete želi crtati po zidu. S jedne strane zato što obožava crtanje i želi obojiti sve što mu dođe pod ruku. S druge strane mu razvoj tijela omogućava bolji nadzor nad rukom koju ima pred sobom, nego kada ju ima nadolje (npr. kada sjedi za stolom). Ako ima ruku ispred tijela njegova koordinacija između očiju i ruke je mnogo bolja. To za njega znači da će njegove umjetnine biti preciznije i ljepše ako su nacrtane na zidu nego na papiru koji je na stolu.
Pročitaj više
4 godine
»Mama, kako sam izašao iz trbuha?«
U tom razdoblju će vaše dijete interesirati odakle je došao, kako je došao u majčin trbuh i kako je izašao. Djetetova radoznalost je sve veća, stalno postavlja pitanja odakle dolaze djeca. Mališanu treba o tome precizno i pravilno objašnjenje koje mu trebate dati s umirenim glasom. Možete si pomoći i s knjigama. Važno je da ih dijete gleda u vašoj prisutnosti. Nemojte ga ostaviti samog jer si sadržaj ne zna sam objasniti i bit će samo još više zbunjen.
Pročitaj više
5 godina
"Mama, ti me uopće ne slušaš i ne čuješ!" Često žalosna istina.
S djetetom razgovarajmo na način da se osjeti voljenim, jer upija sve što vidi, čuje ili osjeća. Naše radnje i način na koji nešto napravimo ili izgovorimo ostave na djetetu dugoročni učinak i veliki pečat. Ono je kao spužva koja sve upija. Ponekad je bitnije na kakav način nešto kažemo nego što kažemo. Roditelji trebaju dijete prihvatiti onakvo kakvo je, a ne onakvo kakvo bi željeli da bude. Ne uspoređujte ga s vršnjacima jer će dobiti osjećaj da ga ne volite. Ako će takve usporedbe biti česte, može se dogoditi da će dijete izrasti u osobu koja će stalno tražiti i trebati potvrde drugi ljudi. Pokažite mu da ga volite iako ne napravi ništa posebno te mu time poručite da se za ljubav ne treba dokazivati.
Pročitaj više
6 godina
Čestitamo! Dijete kreće u školu!
Mnogo djece ima u šestoj godini života još uvijek problema s povremenim ili čak redovnim mokrenjem u krevet. Među njima ima više dječaka nego djevojčica. Problem kod mokrenja je u tome što negativno utječe na djetetovu samosvijest i samopovjerenje. Dijete se stidi i zbog toga neće htjeti prespavati kod prijatelja ili otići na logorovanje. Ako će mu se to dogoditi u prisutstvu njegovih vršnjaka, to će jako negativno utjecati na njega.
Pročitaj više
7 godina
Sjećate li se uopće kada je bio taj junak malo bespomoćno dojenče?
Ako vam dijete još ne pomaže u kućanskim poslovima, sada je krajnje vrijeme da ga naviknete na kućanske poslove. Pokušajte radnje napraviti što zanimljivijim, slušajte glazbu dok radite ili zapjevajte zajedno s djetetom. Dijete vam može pomoći složiti rublje, pripremiti i očistiti stol, javiti se na telefon, složiti posuđe u stroj za pranje posuđa i izvaditi ga van, zaliti cvijeće, odnijeti smeće, donijeti poštu... Ne zaboravite djetetu zahvaliti na pomoći. Recite mu koliko puno vam znači njegova pomoć i potičite ga da vam pomogne i ubuduće.
Pročitaj više
8 godina
Još jučer dojenče, a danas tako odrastao...
Iako su djeca već »veliki« još uvijek trebaju puno spavanja za pravilan razvoj. Koliko trebaju ovisi o pojedincu, ali obavezno je da svaku večer u istu vrijeme idu u krevet. Općenito bi trebali od 9 do 11 sati spavanja noću. Djeca koja dovoljno ne spavaju zaostaju u rastu, nervozni su, loše raspoloženi i nedruželjubivi. Nisu toliko uspješni u školi jer se njihov mozak nije dovoljno odmorio te je zbog toga mogućnost pamćenja smanjena. Ako imate probleme sa spavanjem djeteta, razmislite kreće li se ono dovoljno na svježem zraku. Poslijepodnevna tjelovježba ili duga šetnja ponekad naprave čuda.
Pročitaj više