Fairy -> RE: Dajanina lista (10.6.2008 22:26:51)
|
Evo ako moze i ovaj spisak da vam pomogne [image]http://www.ringeraja.com.hr/forum/smileys/smiley1.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.com.hr/forum/smileys/smiley1.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.com.hr/forum/smileys/smiley1.gif[/image] ODJEĆA ZA BEBU Veličine kojima se označava odjeća za bebu odnosi se na dužinu (visinu) bebe. Većina djece se rađa sa oko 50 cm, ali se rijetko kupuje broj 50 zato što ga bebe brzo prerastu. Treba računati da veličinu 56 beba nosi prvih mjesec dana, dok broj 62 nosi naredna dva mjeseca.. Operite svu odjeću koju kupite, i ne koristiti omekšivač.. - Benkice, bodi-benkice ili bodi na vezanje (kratkih i dugih rukava)
Veličina 56......... 5 -6 kom Veličina 62........ 10-12 kom - Odijelca (štramplice, gegice) - jednodijelni sa stopalima
Veličina 56....... 2-3 kom Veličina 62........ 5-6 kom Povoljno bi bilo da se kopčaju između nogu, jer to bitno olakšava mijenjanje pelena - Čarapice i papučice - najmanja veličina..... 4-5 kom
- Pamučne kapice - veličina 56.... 3-4 kom
- Rukavice .... 3-4 kom
Malim bebama se ne preporučuje rezati nokte, barem prvih mjesec dana, zbog moguće povrede kožice ispod nokta. Obično bebama nokti sami pravilno pucaju i otpadaju, no ipak se neka djeca dosta izgrebu još u rodilištu. Ove rukavice štite ih od takvog grebanja. To su rukavice od tankog pamuka i izgledaju kao male vrećice. Nije ih nužno kupiti ranije, već ako vidite da se beba grebe po licu. POSTELJINA - Vreća za spavanje. Za početak nije nužna,ali kasnije kad se beba počne vrtiti zlata će vam vrijediti.
- Dekice - najbolje pamučne (2-3 kom) - jedna deblja, jedna tanja i jedna za kolica. Pamučne dekice je teško naći i nisu onako "mucaste" kao sintetičke, ali su zdravije. Zgodno je imati nekoliko komada - za hladnije noći, za kolica ili kombinirati s posteljinom za dječiji krevetić - bebi ne treba jastuk ispod glave!! Pametno je kupiti tanju i veću dekicu i na početku ih iskoristiti "na duplo" a ne vise malih dekica, jer i njih beba preraste.
- Posteljina za krevetić - pamučna (2 kom). U početku, dok je beba mala, ne mrda se puno u krevetiću, a često bljucka, lakše vam je češće mijenjati tetra pelene pod glavicom, da je uvijek čisto, nego svaki dan mijenjati plahtu, tako da vam realno posteljine ne treba pretjerano puno.
- Ogradica za krevetić (1 kom). Nije potrebno odmah obezbijediti, jer se beba ne kreće puno. Ponekad ova ogradica dodje u kombinaciji sa posteljinom. Štiti od propuha, a kasnije od udaraca o ogradu krevetića.
- Gumirana podloška za krevetić - mušema (1-2 kom). Gotovo je nemoguće da se beba tako jako popiški da izađe iz pelene, pa kroz pelenu, pa kroz široki povoj i odijelce i da smoči plahtu. Priča je drugačija s bljuckanjem, ali je bolje staviti nešto drugo ispod bebe da ne spava na gumi.
- Gumena prostirka presvučena pamučnom plahtom (1-2 kom)
PELENE, PLAHTE, KRPICE - Tetra pelene (20-30 kom)... Koriste se za široko povijanje, stavljaju se ispod bebine glave kad spava, za brisanje kod bljuckanja, mogu u kolica ići kao prostirka, za brisanje bebe nakon kupanja (bolje upijaju od ručnika) itd.
- Švedske pelene ili tzv. trokuti za povijanje (4-5 kom)
- Krpice 40 X 40 - Tosama, obrubljene, malo deblje od gaze, pakirane su po 6-10 komada. Ovakve krpice su zgodne jer su znatno manje od tetra pelena, lakše se peglaju. ( za bljuckanje, za kupanje)
- Ručnici (2 -3 komada). Trebaju biti što veći (80 X 80 je dovoljno veliko) da se mokra beba može dobro umotati. Poželjno je da ručnik ima kapuljaču za bebinu glavu.
- Jednokratne pelene 6-10 dnevno ( ako se odlucite)
-
Kada ste nabavili (kupili, posudili), potrebno je svu odjecu oprati i pripremiti za bebu. Preporučuje se dječiju odjeću prati odvojeno od odjeće odraslih, barem dok je beba sasvim mala. Novu robicu je dovoljno oprati na 30 stupnjeva kako bi se skinula prašina,a ako je posuđena, treba gledati ima li koja kakvu mrlju koju treba odstraniti, i oprati je prema uputama na etiketi. Obojena se robica obično pere na 40, a bijelo rublje je dovoljno oprati na 60. Iako se u mašinu za pranje rublja obično dodaju i omekšivači, za dječiju robicu ih je bolje izbjegavati, ili koristiti neku sensitive varijantu. U pocetku, dobro je nakon pranja ponoviti ispiranje... KOZMETIKA I KUPANJE - Kadica za kupanje
- Mali lavor za pranje i umivanje - potrebno je imati barem dvije posudice za pranje bebe. Jedna veća za guzu i jedna manja za lice.
- Krema za guzu (Pavlovićeva ili Bademova)
- Maslinovo ulje (u početku se preporučuje koristiti što manje kozmetike i bebu je dovoljno kupati s nekoliko kapi maslinovog ulja)
- Dječiji šampon, sapun ili blaga kupka - za početak nije potrebno. Trebaće tek kad bebi otpadne pupčani batrljak i pupak zacijeli, pa se počne kupati. Preporučuje se da se beba do 3.mjeseca kupa ili samo u čistoj vodi ili isključivo dječijim sapunom, jer je dječiji sapun najblaže sredstvo nakon vode.
- Baby ulje za njegu kože ili tjemenicu - koristi se za čišćenje spolovila i za istovremeno i čišćenje i mazanje osjetljivijih dijelova tijela - pregiba i nabora kao što je vrat, koljeno, područje iza uha.... Koristi se u malim količinama.
- Termometar za vodu ( voda treba da bude 36-37)
- Vlažne maramice
- Vata - na početku se beba pere i briše vatom, pa je potrena velika količina vate.
- Štapići za uši (široki štapići) - prvenstveno se koristi za čišćenje pupka a i za ušnu školjku,ali nikako ih ne treba gurati u uši ili nos bebe, jer je bubnjić jako blizu i mogao bi se oštetiti
- Makazice s tupim vrhom
- Četka (Češalj) - bebu je dobro četkati čak i kada nema puno kose kako bi se spriječila tjemenica, a češljić treba kasnije (najčešće dođu u kompletu)
- Pumpica za nos (tek od drugog mjeseca)
APOTEKA - Geniciana violet 1% - nanosi se na štapić za uši, i blago se namaže na kožu, u predjelu bubuljica,ako ih beba ima, obično su u predjelu guze i genitalija
- Kapi za nos - fiziološka otopina. Nije štetno,ali kako bebe iz rodilišta dođu sa sekretom iz nosa, možete ih unaprijed nabaviti
- D3 Kapi - vodena otopina. Beba uzima po 3 kapi dnevno od prve sedmice života (prevencija rahitisa). U otpusnom pismu iz bolnice ce pisati da li majka uzima istu količinu.
Za njegu pupka - Sterilne komprese - najmanje sterilne gaze. Potrebne su na početku, kad se stavljaju na bebin pupak.
- Bivacin prašak
- Vodikov peroxid 3% - za čišćenje pupčanog batrljka i pupka dok ne zacijeli do kraja ( puno je bolje koristiti nego alkohol)
- Alkohol - za čišćenje previjališta i posude za pranje bebe.
KUĆNA APOTEKA - Termometar - bolje digitalni, praktičan je onaj za uho ili čelo
- Čepići za snižavanje temperature (paracetamol)
- Bepanthen mast - dobra je za bradavice ako su oštećene od odjenja ili za crvenu guzu
- HIPP čaj od komorača, protiv grčeva
- Kapi protiv grčeva
- LASS baby sirup protiv zatvora
Stvari koje nisu nužne ukoliko dojite - Flašice, silikonske dude za mlijeko i čaj
- Duda varalica ( broj 1)
- Četka za pranje bočica
- Sterilizator
- Grijač za bočice
ZA MAJKU - Purlan - mast za bradavice.
- Pumpica za izvlačenje mlijeka - samo ako je neophodna
- Ulošci za grudi za dojilje
- Silikonske kapice za bradavice
- Grudnjak za dojilje - obavezno ponijeti u bolnicu i odmah obući. Grudnjak se nosi neprestano sve dok se doji
- Rivanol tekućina
- Higijenski ulošci
TORBA ZA PORODILIŠTE - Zdravstvena kjinžica
- Trudnička knjižica
- Knjižica sa UZ
- Potvrda o krvnoj grupi i Rh faktoru ( ostali nalazi)
- Nekoliko paketa vatenih uložaka (VIR 80 ili slični, jer su najmekši)
- Grožđana mast ili labelo za usne
- Grudnjak za dojenje
- Jastučići za grudnjak
- Spavaćicu s dugmićima na prednjoj strani ( zbog lakšeg dojenja) 1-2 kom
- Ogrtač
- Papuče (plastične)
- Čarape
- Stvari za osobnu higijenu (četkica, pasta za zube, blagi sapun, peškiri, šampon, krema za ruke)
- Nešto za čitanje
- Plastičnu čašu za sok, sok
- Krekeri ili neki suhi keksi
- Mobitel + punjač
- Vlažne maramice
- Gaćice (jednokratne)
|
|
|
|